Usychają lipy na rynku w Sławkowie

2017-06-21

W ubiegłym roku przy alejkach na sławkowskim rynku zasadzone zostały lipy srebrzyste, które zastąpiły stare zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców drzewa. Choć nowe drzewa dobrze się przyjęły to dziś więdną trawione przez chorobę.

Nowe drzewka zachorowały nagle, około dwóch tygodni temu, pierwszą oznaką pogarszającego się stanu drzew były więdnące liście. Proces usychania dotknął wszystkie lipy, za wyjątkiem jednego drzewa.

Po wykonaniu nasadzeń lipy bardzo ładnie się przyjęły i zaczęły rosnąć. Wiosną drzewa zazieleniły się. Nagle, dosłownie z dnia na dzień, zaczęły usychać liście wszystkich, za wyjątkiem jednej. Mimo zastosowanych natychmiast preparatów przeciwko pasożytom i środków grzybobójczych proces postępował. Robimy co w naszej mocy, żeby uratować drzewka. To trudne, bo wciąż nie znamy przyczyny tej sytuacji.

– wyjaśnia Lidia Grzanka, miejski konserwator zieleni.

Na chwilę obecną nie wiadomo co jest przyczyną pogarszającego się stanu drzewek. W laboratorium przebadane mają zostać próbki gleby znajdujące się wół nasadzeń. Analizę przeprowadzi w Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Gliwicach.

Posadzone przy alejkach lipy pochodziły z certyfiowanej szkółki. Jeśli zastosowane środki lecznicze nie pomogą i drzew nie uda się uratować, wykonane zostaną kolejne nasadzenia. Wszystko rozstrzygnie się w najbliższych tygodniach.

– informuje Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sławkowskiego urzędu miasta.

Poza badaniami gleby sprawdzony zostanie również zapis z kamer monitoringu, obejmujących obszar alejek przy których rosną lipy. W ten sposób będzie można ustalić, czy przyczyną usychania drzew nie jest czyjeś celowe działanie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress