Lelum polelum! Kajko i Kokosz w muzeum

2017-07-06

Ciotka Jaga, zbój Łamignat czy smok Miluś to tylko kilka z postaci, które zawitały do będzińskiego Muzeum Zagłębia. Wernisaż ekspozycji „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” poprowadził kurator wystawy – Paweł Pogodziński.

Kajko i Kokosz to postaci stworzone przez Janusza Christę w latach 70-tych. Komiks opowiada o perypetiach owych wojów z Mirmiłowa.

Ten komiks zasługuje na pracę z nim, nad nim. Jako archeolog-muzealnik twierdzę, że jest doskonałą platformą do nauki historii, archeologii. Wydaje się, że powinniśmy,  jako starsze pokolenie, młodszych edukować poprzez Kajka i Kokosza. Mamy oczywiście zachodnie komiksy ale mamy też swojego Kajka i Kokosza, który w wyjątkowy sposób pokazuje świat dawnych Słowian. Nie ma drugiego takiego komiksu w Polsce i na świecie.

- mówi Paweł Pogodziński z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, kurator wystawy.

Eksponaty przedstawiane w ramach wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Odwiedzający mogą porównać prawdziwe średniowieczne artefakty z ich odpowiednikami na kartach komiksów Christy.

Jako muzealnik widzę ten problem, że mało mówimy o takim banalnym przedmiocie archeologicznym. Mówimy, że garnek pełnił jakąś ważną funkcję w pradziejach, tysiąc lat temu. Teraz każdy się zastanawia co takiego mógł ten garnek robić jak był tylko do trzymania rzeczy. Ale jak zobaczymy kadr komiksu to taki banalny garnek, pokazany w kadrach komiksu w różnych sytuacjach, zaczyna żyć własnym życiem.

- dodaje Paweł Pogodziński.

Oprócz samej wystawy muzeum przygotowało wiele dodatkowych aktywności dla najmłodszych.

Do tej wystawy przygotowaliśmy szereg atrakcji związanych z warsztatami. Jedną z takich propozycji jest, na przykład, budowanie Mirmiłowa.

- informuje Wioletta Mikuła – dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Na terenie muzeum można również zakupić specjalny katalog wystawy pełen wspomnień o Januszu Chriście oraz komiksów inspirowanych jego twórczością.

Autor: Mateusz Pniewski

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress