„Letnia Akademia Samoobrony” na dąbrowskiej plaży

2017-07-28

Straż Miejska w Dąbrowie Górniczej znalazła dla mieszkańców sposób na wakacyjną nudę. Dzięki „Letniej Akademii Samoobrony” można nauczyć się nie tylko walki wręcz.  To świetny sposób, żeby poprawić swoją kondycję i dowiedzieć się jak unikać zagrożeń.

Staramy się walczyć ze stereotypem, że Straż Miejska to jest instytucja tylko i wyłącznie represyjna. Wiadomo, że takie są głównie nasze zadania i od nich nie uciekniemy. Natomiast staramy się również społeczeństwu pomóc w inny sposób. Staramy się angażować w różnego rodzaju akcje profilaktyczne i między innymi teraz latem wykorzystujemy tą ciepłą pogodę i piękne zjawiska przyrodnicze, które występują na Pogorii i organizujemy akcję, którą nazwaliśmy „Letnia Akademia Samoobrony”.

- mówi st. insp. Dominik Gordon ze Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

Treningi odbywają się na plaży lub w budynku Centrum Sportów Letnich i Wodnych przy Pogorii III. Strażnicy nie ukrywają, że zadbali o pełen profesjonalizm prowadzonych lekcji.

Jeżeli już robimy jakąś akcję profilaktyczną staramy się, aby była z najwyższej półki, czyli instruktor, który jest na co dzień trenerem przygotowania fizycznego dąbrowskich strażników, tutaj prowadzi zajęcia. To dziewięciokrotny mistrz świata w Kickboxingu [Cezary Podraza  - przyp. red.].

- dodaje st. insp. Dominik Gordon.

W czasie ćwiczeń można się nauczyć wielu elementów praktycznej samoobrony. Jednakże najważniejszym celem jest poprawa ogólnej sprawności fizycznej.

Poznają podstawowe elementy ciosów, kopnięć. Jest to nastawione na usprawnienie młodzieży w czasie wakacji. W ogóle, i kobiet, i mężczyzn. Jest to taka próba oderwania od telewizora, czy od komputera.

- informuje Cezary Podraza, prowadzący zajęcia.

Ważnym aspektem „Letniej Akademii Samoobrony” jest edukacja. Uczestnicy w trakcie treningu uczą się identyfikowania zagrożeń oraz przede wszystkim jak ich unikać.

Zapytaliśmy uczestników o wrażenia z zajęć na dąbrowskiej plaży.

Jeżeli dzieci nasze trenują to jesteśmy bezpieczni. Jakąś tam wprawę mają, znają wszystkie chwyty, samoobronę. Także jest dobrze.

- mówi Bożena, uczestniczka zajęć.

Cezary Podraza podpowiedział również jak zareagować kiedy ktoś nas atakuje.

Pierwszą sprawą jest krzyk. To jest podstawa, żeby zwrócić na siebie uwagę po prostu. Jeżeli już dochodzi do jakiejś sytuacji bardziej stresowej, że ktoś coś złapie to próbujemy tutaj pokazać techniki, które mogą być pomocne. No ale krzyk jest taką najlepszą techniką, która zwraca uwagę. Różni ludzie zwrócą uwagę co się dzieje po prostu.

- dodaje Cezary Podraza.

Zajęcia Letniej Akademii Samoobrony odbywają się w każdy wtorek i czwartek w godzinach 14:00-15:00 przy plaży nad Pogorią III. Wstęp jest wolny.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress