Mieszkańcy Czeladzi zadecydują o nazwach ulic i osiedli

2017-07-04

Czeladzianie będą mieli decydujący głos w sprawie ulic i osiedli, których nazwy muszą zostać zmienione na mocy zapisów ustawy dekomunizacyjnej. W poniedziałek, 3 lipca rozpoczęło się głosowanie, które potrwa do 7 lipca.

Głosowanie poprzedziły spotkania z mieszkańcami miasta, na których czeladzianie mogli zapoznać się z tematem ustawowego obowiązku zmiany nazw ulic i osiedli.

Burmistrz Zbigniew Szaleniec podjął decyzję o umożliwieniu jak najpełniejszego wypowiedzenia się wszystkim czeladzianom na ten temat ustawowego obowiązku zmiany nazw ulic i osiedli w naszym mieście. Od 27 do 29 czerwca odbywały się spotkania z mieszkańcami ulic i osiedli, których nazwy muszą zostać zmienione w trybie obowiązku ustawowego.

- wyjaśnia UM w Czeladzi.

Konieczność zmian nazw ulicy i osiedli wymusza na nas ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Poniżej publikujemy propozycje Urzędu Miasta w Czeladzi dotyczące zmiany nazw ulic i osiedli.

Dla ulic:

35-lecia PRL

 • Niepodległości – upamiętnienie odzyskania przez Polskę po 123 latach niepodległości w 1918 roku. Odzyskanie niepodległości potwierdziło niezależność Polski od formalnego wpływu innych jednostek politycznych.
 • Wierzbowa – nazwa pochodząca od nazwy drzewa powszechnie występującego na terenach zielonych naszego miasta
 • Świtowska – nazwa pochodzi od nazwy Spółdzielni Rolniczej „Świt” działającej na terenie Czeladzi.

Mariana Buczka

 • Sosnowa – nazwa nawiązująca do wzniesienia znajdującego się nieopodal, po lewej stronie Brynicy, w dawnych dokumentach zwanego „Górą Borzysza ” czyli górą porośniętą lasem sosnowym.
 • Zaleśna – nazwa nawiązująca do wzniesienia znajdującego się nieopodal, po lewej stronie Brynicy, w dawnych dokumentach zwanego „Górą Borzysza ” czyli górą porośniętą lasem sosnowym
 • Henryka Grabowskiego – (ur.19.10.1929r. w Czeladzi – zm. 4.03.2012r.) lekkoatleta, dwukrotny olimpijczyk i brązowy medalista mistrzostw Europy w Sztokholmie (1958) w skoku w dal. Dwadzieścia trzy razy bronił barw narodowych w meczach międzypaństwowych, 3-krotny mistrz kraju i 8-krotny rekordzista Polski w skoku w dal.

Dla osiedli:

Jana Musiała

 • Saturn – nazwa historyczna
 • Zarzecze – nazwa historyczna

Marcelego Nowotki

 • Nowe Miasto
 • Centrum

Piotra Dziekana

 • Dziekana – w znaczeniu: kierownika wydziału uczelni, jednoosobowego organu podstawowej jednostki organizacyjnej szkoły wyższe
 • Czesława Miłosza – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata laureat Nagrody Nobla.
 • Osiedle Na Piaskach – nawiązuje do historycznej nazwy dzielnicy.

Głosować można od poniedziałku, 3 lipca od godz 00:00, do piątku 7 lipca, do godz. 23:59 za pomocą internetowej platformy (dostępna TUTAJ). Przed oddaniem głosu należy zapoznać z regulaminem głosowania.

Termin zbierania opinii mieszkańców: od 3 do 7 lipca 2017 roku.

Miejsce i czas zbierania opinii:
1. Urząd Miasta Czeladź – Hala MOSiR, ul. Sportowa 2 w Czeladzi, w poniedziałek – w godzinach 7.30-17.00, od wtorku do czwartku – w godzinach 7.30-15.30, w piątek – w godzinach 7.30-14.00.
2. Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10 w Czeladzi, od poniedziałku do środy – w godzinach 7.30-15.30, w czwartek i w piątek – w godzinach 7.30-17.00.
3. Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Spacerowa 2 w Czeladzi, od poniedziałku do piątku – w godzinach 8.00-15.00.
4. Internetowo: od poniedziałku, 3 lipca br. od godziny 0:00:00 do piątku, 7 lipca br. do godziny 23:59:59.

Na podstawie opinii zebranych wśród mieszkańców Rada Miejska w Czeladzi podejmie stosowne uchwały dotyczące zmiany nazw ulic i osiedli nie później niż do dnia 1 września 2017 roku.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress