Prezydent Sosnowca apeluje ws. kolei metropolitarnej

2017-07-05

Zgodnie z zapowiedzią prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zwrócił się do rządu o powrócenie do tematu rozbudowy kolei metropolitarnej, którą PKP PLK odłożyła w czasie. Przedsięwzięcie miało być najważniejszą inwestycją w komunikację publiczną dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pisma w tej sprawie zostały przesłane na ręce Prezydenta RP, Premier RP, Marszałka Sejmu i Senatu, Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Wojewody Śląskiego, Prezesa Zarządu PKP S.A. oraz do Parlamentarzystów z województwa Śląskiego, a także Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Budowa kolei metropolitarnej miała być częscią projektu pod nazwą „Prace na linii kolejowej E 65 na odc. Będzin–Katowice–Tychy–Czechowice Dziedzice–Zebrzydowice”. W ostatnim czasie inwestycja została mocno okrojona i prace zostaną przeprowadzone wyłącznie poza konurbacją Katowicką. W praktyce oznacza to, że biegnący przez Zagłębie odcinek zostanie zrealizowany dopiero za kilka lat.

Zdaniem Arkadiusza Chęcińskiego jeśli projekt nie zostanie zrealizowany w takim kształcie jak pierwotnie zakladano będzie to duża porażka nowo powstałej metropolii.

W imieniu mieszkańców zwracam się do wszystkich, którym leży na sercu dobro komunikacji publicznej o podjęcie działań, których efektem będzie przywrócenie funduszy potrzebnych na inwestycję. To priorytet dla utworzonej 1 lipca 2017 roku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dlatego apeluję, niezależnie od opcji politycznej i proszę o upomnienie się o metropolię. To szansa, by transport funkcjonował na wysokim poziomie. Jeśli wspólnie nie doprowadzimy do realizacji tego projektu będzie to pierwsza porażka Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

– napisał Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W swoim liście prezydent Sosnowca podkreślił ponad to, że choć najważniejsza droga łączącą miasta Zagłębia i Śląska jest S86, trasa, która na odcinku pomiędzy Sosnowcem i Katowicami jest trzypasmowa, to niestety bywa często zakorkowana.

Wystarczy drobna kolizja lub zwyczajna awaria samochodu, a droga ta automatycznie się korkuje. Każdy z włodarzy miast zmaga się obecnie z problemem zbyt dużej ilości samochodów, które nasi mieszkańcy wybierają jako środek transportu, a robią to kosztem komunikacji publicznej. Jeżeli chcemy ten trend odwrócić, musimy postawić na rozwój transportu zbiorowego. 

- czytamy w liście prezydenta Sosnowca.

Budowa kolei metropolitarnej jest więc niezbędna, zdaniem Arkadiusza Chęcińskiego nawet gdyby Koleje Śląskie chciały zwiększyć liczbę pociągów na tej trasie, nie są w stanie, bo tory i infrastruktura są wykorzystane w 100%.

Dodatkowo, przed pociągami lokalnymi pierwszeństwo przejazdu mają składy międzynarodowe oraz ponadregionalne. Budowa tzw. kolei metropolitalnej zdecydowanie usprawni transport i będzie impulsem, który-głęboko w to wierzę-sprawi, że mieszkańcy znów pokochają komunikację publiczną.

- czytamy dalej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress