W piątek wycieczka piesza wokół Trójkąta Trzech Cesarzy

2017-07-19

Już w najbliższy piątek odbędzie się wycieczka wokół Trójkąta Trzech Cesarzy. Wycieczka odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca – Arkadiusza Chęcińskiego. W ramach cyklu wycieczek: “Spotkanie rzek – spotkanie kultur” – Wędrówki sosnowieckie w 115-lecie Miasta Sosnowiec.

Wycieczki są realizowane w ramach zadania publicznego Miasta Sosnowca 2017 r. w dziedzinie kultury: Upowszechnianie wiedzy historycznej o Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim.

Zbiórka uczestników pod kościołem św. Jana Chrzciciela w Niwce ul. Orląt Lwowskich 67 w dniu 21.07.2017 o godzinie 16.00.

Zapisy na wycieczki piesze wraz z wpłatą (jeżeli jest przewidziana) przyjmuje biuro Oddziału PTTK ul. Dęblińska 1, czynne od wtorku do piątku w godz. od 12.00 do 16.00, w środy w godz. od 12.00 do 17.00.

Trasa spaceru prowadzić będzie miejscami związanymi z dawną żeglugą, a tym samym z handlem – dawnymi ośrodkami miejskimi jak: Niwka i Modrzejów oraz ordynacją Mysłowicką. Dowiemy się o niezwykłych losach sosnowieckich dzielnic Niwki i Modrzejowa – ich roli w planach rozbudowy przemysłowej Zagłębia Dąbrowskiego a nawet ówczesnego województwa kieleckiego i jego koncernów górniczo-przemysłowych. Dowiemy się roli Czarnej i Białej Przemszy, jako rzek granicznych i ich wpływu na losy dzisiejszych w rozwoju miast Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca.

W czasie wycieczki:
- Poznamy znane osoby pochodzące, mieszkające lub które odwiedziły Niwkę, Jęzor, Modrzejów, Mysłowice, Brzezinkę: Napoleon I Bonaparte, Franciszek Józef I Habsburg, Józef Piłsudski, Adolf Deischel, Jan Wysocki, Erwin Gotthelf, Franciszek Maria Lancii, Jacek Cygan i wielu innych.
- Zapoznają historią kopalń i zakładów (m.in. Kopalnie: „Mysłowice”, „Jerzy”, „Modrzejów czy „Halina”).
- Zobaczymy miejsca związane z wielokulturowością pogranicza.
- Dojdziemy w pobliże miejsca gdzie stała słynna mysłowicka wieża „Bismarcka”.

W czasie wycieczki obowiązuje ubiór i obuwie turystyczne. Organizator nie zwraca kosztów przejazdu, uczestnicy zadania ubezpieczają się we własnym zakresie, członkowie PTTK mają ubezpieczenie w ramach opłaconej składki członkowskiej za 2017 r. Program może ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo uczestników – decyduje o tym przewodnik.

Uwaga! Godzina zakończenia wycieczki ma charakter orientacyjny.

Źródło: UM w Sosnowcu

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress