„Wesele” Wyspańskiego na Narodowym Czytaniu

2017-08-30

Już w najbliższą sobotę wiele miast w całej Polsce włączy się w Narodowe Czytanie, będące ogólnopolską akcją czytania dzieł klasyki literatury polskiej. W tym roku inicjator przedsięwzięcia, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaprasza do przypomnienia dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.  

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które stało się tegoroczną lekturą akcji zostało wyłonione w drodze głosowania internetowego. Dramat Wyspiańskiego konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

W Zagłębiu Dąbrowskim Narodowe czytanie odbędzie się w Dąbrowie Górniczej, Sosnowiec, Czeladzi oraz w Będzinie, gdzie miłośnicy dzieł literatury polskiej spotkają się tradycyjnie na mieszczącym się przed będzińską biblioteką placu prof. Włodzimierza Wójcika.

W jego scenerii organizatorzy, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Muzeum Zagłębia oraz Urząd Miejski Będzinie, poza prezentacją tekstu dramatu, czytanego przez autorytety w świecie polityki, kultury, nauki, sportu czy biznesu, zaprezentują dorobek literacki Stanisława Wyspiańskiego, najciekawsze i mało znane z życia autora fakty oraz informacje o utworze. W świat bronowickiego wesela zaprosi także młodzież z koła teatralnego II LO im. St. Wyspiańskiego oraz przyjaciele biblioteki prezentujący. Wydarzeniu towarzyszyć będzie literacki quiz, warsztaty tradycyjnego wyrobu masła, pokaz rzemiosła ludowego oraz występy muzyczne Eweliny Binkowskiej,  Zespołu Śpiewaczego „Grodźczanie” i Ziemi Będzińskiej. Uczestnicy happeningu będą mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia m.in. z reprezentantami Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego.

- przekazuje Beata Wardęga, z Działu Promocji MiPBP w Będzinie.

Narodowe Czytanie w Będzinie rozpocznie się i godzinie 16.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress