Chopin przybył do Będzina (wideo)

2017-09-29

W czwartek 28 września w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie odbyła się inauguracja tegorocznej edycji Roku Kulturalnego organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Odbył się również koncert muzyki Chopina wraz z gawędą o życiu artysty.

To jest taka impreza doroczna, która wnosi coś takiego w nasze życie społeczne co nie jest obojętne i fajnie, że możemy sobie to odebrać. Także ja jestem dzisiaj na koncercie z prawdziwą przyjemnością, tak jak się odbiera właśnie działania kulturalne. Po prostu chciałam się ubogacić.

- mówi Bożena Staszewska z Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

W trakcie imprezy nastąpiło wręczenie statuetki Przyjaciel Będzina, przyznawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina, za wyjątkowy wkład i wsparcie dla kulturalnego życia Towarzystwa i samego miasta. Nagrodę w tym roku otrzymał Janusz Maj z firmy Pozytyw.

Kultura zawsze powinna być wspierana. Biznes zawsze powinien wspierać kulturę w jakimś procencie, w jakimś ułamku procenta. I to powinno być przekazywane z pokolenia na poklenie aby się tak działo.

- mówi Janusz Maj z firmy Pozytyw Sp. z o.o.

Po uroczystym wręczeniu nagrody przyszła kolej na zapoznanie się z dorobkiem muzycznym Fryderyka Chopina. Prowadzący imprezę Michał Fiuk raczył gości ciekawostkami z życia artysty.

Będziemy starali się rozwikłać wszelkie nieprecyzyjne informacje. Będziemy starać się odszukiwać prawdę, która jest w licznych pracach biografów Chopina, które na przestrzeni lat ulegały pewnym zmianom, były podważane. My dzisiaj będziemy również odszukiwać w życiu i twórczości Chopina, w jego osobie, pierwiastka miłosnego.

- mówi Michał Fiuk z Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Zebrani goście mogli również posłuchać przepięknej muzyki Chopina w wykonaniu znamienitych artystów. Na fortepianie grał wielokrotnie nagradzany pianista – Marcin Mogiła, a śpiewem zachwycała solistka Opery Krakowskiej – Karolina Wieczorek.

Zebrana tłumnie publiczność mogła usłyszeć, między innymi, znane chopinowskie Mazurki, Pieśni czy Walca As-dur.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress