Kolejne hybrydy już w Sosnowcu

2017-09-22

Do Sosnowca przyjechały kolejne autobusy o napędzie hybrydowym. Volvo Polska dostarczyło do sosnowieckiego PKM-u kolejnych sześć 12-metrowych autobusów. W tej chwili miasto dysponuje już 30 hybrydami Volvo, do połowy października flota powiększy się o kolejnych 5 autobusów tego producenta.

Fot: UM w Sosnowcu

Nowoczesne autobusy przyjechały do Sosnowca w ramach realizacji kontraktu na dostawę 35 autobusów hybrydowych dla PKM Sosnowiec.

Nowymi pojazdami może podróżować 90 pasażerów, autobusy posiadają 26 miejsc siedzących. Ponadto hybrydy wyposażone zostały w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring, ładowarki USB, dostęp do Internetu przez Wi-Fi.

Autobusy Volvo 7900 Hybrid to tzw. równoległa hybryda – pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego. Dużą zaletą technologii hybrydowej Volvo jest fakt, że silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach – pojazd zasilany jest wówczas bezgłośnie energią elektryczną. Autobus rusza również jedynie przy pomocy silnika elektrycznego, a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie paliwa jest od 30 do 40 proc. niższe niż w przypadku autobusów napędzanych tradycyjnym dieslem, autobus jest też bardziej przyjazny dla środowiska – emisja spalin jest o 40 – 50 proc. mniejsza w porównaniu z autobusami napędzanymi silnikami diesla.

- wyjaśnia sosnowiecki magistrat.

Jak wyjaśnia dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie napęd hybrydowy to doskonałe rozwiązanie dla pojazdów zmuszonych do ciągłego zatrzymywania się i ruszania,

Stanowi on bardzo dobre rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w ruchu o dużym natężeniu. Dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach zużywa mniej paliwa, a co za tym idzie – jego eksploatacja jest tańsza niż w przypadku autobusu z tradycyjnym napędem diesla.

- mówi Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Na chwilę obecną Sosnowiec posiada 30 autobusów hybrydowych Volvo, w tym pierwsze w Polsce przegubowymi hybrydami (10 autobusów).

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress