„Pamięć Rutki” – nowy spektakl w TDZ (wideo)

2017-09-21

Rutka Laskier to postać ważna dla mieszkańców Będzina, o tej młodej
Żydówce zrobiło się głośno za sprawą pamiętnika, w którym opisała swoje życie w okupowanym Będzinie. Już w październiku pamięć o Rutce po raz kolejny zostanie przywrócona. Tym razem dzięki spektaklowi, który przygotowuje Teatr Dzieci Zagłębia.

W momencie, w którym zostałem zaproszony do pracy nad spektaklem zacząłem czytać o Rutce, dowiadywać się czegoś o niej, przeczytałem jej pamiętnik i dla mnie to tez jest postać ważna. Bardzo się cieszę, że przedstawienie jeszcze przed premierą cieszy się zainteresowaniem i postaramy się tej życzliwosci nie zawieść.

- mówi Michał Kmiecki, autor scenariusza.

Spektakl pt. „Pamięć Rutki” nie będzie adaptacją jej pamiętnika. Przedstawienie zostało przygotowane tak by odnosiło się do współczesności.

Zaczynami tu i teraz tzn. Będzin 2017 rok, ale potem wehikuł teatralny zabiera nas w różne czasy, też zajrzymy do roku 1943 ale na krótko.

- opowiada Justyna Łagowska, reżyser i scenograf spektaklu.

Przygotowując spektakl o Rutce, teatr dzieci zagłębia nie ograniczył się wyłącznie to stworzenia przedstawienia.

Projekt zakłada wiele działań, m.in. warsztaty dla młodzieży i dorosłych. Sam spektakl jest dość współczesny stąd warto takie warsztaty prowadzić, żebyśmy mogli później z młodzieżą rozmawiać.

- wyjaśnia Paweł Klica, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia.

Będziński teatr podejmując ten niezwykle trudny temat podjął również współprace z Muzeum Polin w Warszawie.

To są działania m.in. Muzeum na kółkach, to są działania dbające o dziedzictwo żydowskie, dziedzictwo Będzina i okolic. Stąd ten projekt zmienił się w coś bardzo obszernego, w coś czym można się chwalić nie tylko jako spektaklem teatralny, ale jako ogromem działań które się realizują wokół tego wydarzenia.

- dodaje dyrektor teatru.

Premiera Spektaklu Pamięć rutki odbędzie się już 1 października. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 14 roku życia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress