Rusza modernizacja systemu odpylania w ArcelorMittal Poland

2017-09-25

W dąbrowskiej stalowni ArcelorMittal Poland powstanie nowy system odpylania. Inwestycja jest jednym z projektów firmy mających na celu osiągnięcie zgodności z zapisami unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), która zaczynie obowiązywać w Polsce pod koniec 2018 roku.

FOT: poland.arcelormittal.com

W chwili obecnej w system odpylania w stalowni składa się z jednego systemu odpylającego obejmującego większość procesów. Rozpoczynająca się właśnie modernizacja przewiduje dwa układy odpylania. W ramach prac wybudowana zostanie nowa odpylnia dla samych trzech konwertorów (to urządzenia, w których powstaje płynna stal), ponadto zmodernizowany zostanie stary układ, który zostanie przeznaczony dla pozostałych operacji.

Jak informuje ArcelorMittal Poland modernizacja systemu sprawi, że moc odpylania zwiększy się trzykrotnie. Inwestycja ma zakończyć się w drugiej połowie 2018 roku, a jej koszt przekroczy 100 mln złotych. W projekcie uwzględniono również instalację tzw. okapów poddachowych, które zostaną zamontowane na wysokości ok. 40 metrów. Pozwoli to na wyeliminowanie niezorganizowanej emisji pyłowej znad hali konwertorów.

 Kwestie związane z ograniczaniem oddziaływania naszych procesów na otoczenie traktujemy z najwyższą powagą. Cieszę się, że w obecności naszych kluczowych interesariuszy rozpoczynamy modernizację systemu odpylania dąbrowskiej stalowni, co pozwoli nam nie tylko dotrzymać limitów wynikających z przepisów unijnych, ale i spełnić oczekiwania mieszkańców Dąbrowy Górniczej w zakresie zmniejszania naszego oddziaływania na środowisko.

– powiedział Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.

Swojego zadowolenia z rozpoczęcia inwestycji nie ukrywają władze Dąbrowy Górniczej.

 Cieszę się, że zapowiadana od lat inwestycja wreszcie staje się faktem. Wierzę, że uruchomienie zupełnie nowego sytemu odpylania stalowni zdecydowanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście, a efekty jego działania odczują przede wszystkim mieszkańcy Dąbrowy Górniczej.

-  ocenia wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Modernizacja  systemu odpylania stalowni będzie jedną z największych inwestycji środowiskowych, jakie obecnie realizowane są na terenie dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland.

Jednocześnie modernizowane są systemy odpylania dwóch taśm spiekalniczych (nr 1 i 3). Elektrociepłownia TAMEH (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i firmy TAURON) również realizuje duży projekt środowiskowy – budowę instalacji odsiarczania i odazotowania spalin. Wartość wszystkich tych przedsięwzięć przekracza 700 mln zł.

- przekazuj ArcelorMittal Poland.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress