Teatralne igraszki z literaturą w Sosnowcu (wideo)

2017-09-25

Rozpoczęła się właśnie 3. Sosnowiecka Jesień Teatralna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu. Teatr znowu gości pośród księgozbiorów, tym razem pod hasłem „Igraszki literacko-teatralne”.

Dzisiaj rozpoczynamy trzecią edycję Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej i zaczynamy ją wernisażem wystawy „Wielka literatura w Teatrze Zagłębia”, która wiąże się ze 120-leciem teatru i tutaj zostały pokazane zwiąki literatury, teatru, jak te dwie dziedziny się przenikają. Na wystawie można obejrzeć liczne świadectwa: fotosy, rekwizyty z tych właśnie różnych istotnych inscenizacji wielkiej literatury.

- mówi Karol Kućmierz z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu.

Wystawa „Wielka literatura w Teatrze Zagłębia” przypomina kreacje aktorskie i scenograficzny kunszt zagłębiowskich spektakli. Co ważniejsze jednak  zwraca uwagę, jak często literatura była, jest i zapewne będzie inspiracją dla Teatru Zagłębia.

W ramach ekspozycji można obejrzeć  plakaty, zdjęcia, ale też rekwizyty pochodzące ze zbiorów Teatru Zagłębia.

Unikatowe, myślę, są projekty scenografii do „Historyji o chwalebnym Zmartwychwstaniu” oraz projekty kostiumów do przedstawienia „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry. Wydaje mi się, że jeszcze te zdjęcia wypożyczone z archiwum Teatru Zagłębia(…) z lat 50., 70., 80., z lat świetności Teatru Zagłębia. Cenione sztuki, cenione przedstawienia, mogą być wspomnieniem dla niektórych, może byli na tych przedstawieniach. Dla innych – można analizować scenografię, ruch sceniczny.

- mówi Aneta Śnieg, kurator wystawy.

Sosnowiecka Jesień Teatralna to nie tylko biblioteczna wystawa. W ramach programu przygotowane jest wiele atrakcji dla wszystkich zainteresowanych.

Będą też spotkania z aktorami. 2 października odwiedzi nas Jerzy Trela – wybitny aktor filmowy i teatralny. To spotkanie odbędzie się w Teatrze Zagłębia o 18:00. Tutaj, w Filii nr 2, odbędzie się też spotkanie z Bartoszem Sochą – to jest aktor Teatru Gry i Ludzie z Katowic.

- dodaje Karol Kućmierz.

Tegoroczna edycja Jesieni Teatralnej zakończy się 12 października. Na uroczystej gali w Klubie Kiepury w Sosnowcu będzie można, między innymi, obejrzeć widowisko słowno-muzyczne „Kopciuszek z nowym zakończeniem”.

 

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress