Uroczyste zakończenie żniw w Psarach

2017-09-25

W pierwszą niedzielę września na stadionie w Psarach odbyły się tradycyjne dożynki. Jak co roku święto plonów rozpoczął przemarsz kolorowego korowodu spod budynku Urzędu Gminy.

Jako święto plonów jest to swojego rodzaju zwieńczenie żniw. Dziękujemy rolnikom za ich ciężką pracę, ale tradycyjnie jest to również czas, żeby podsumować wszystkie przedwsięwzięcia, które samorząd realizuje i poinformować mieszkańców o stanie naszej gminy.

- mówi Tomasz Sadłoń, wójt Gminy Psary.

Ceremonię na stadionie LKS-u Iskry Psary otworzyła uroczysta Msza Święta. Później zebrani goście mogli uczestniczyć w tradycyjnym obrzędzie dożynkowym. Po zakończeniu ceremoniału wójt Gminy Psary podziękował rolnikom za trudy, jakie włożyli w swoją pracę.

Podczas swojego przemówienia wójt podsumował także prace samorządu gminnego, który w 2017 roku rozpoczał realizację trzyletniego planu inwestycyjnego, w ramach którego łącznie na wydatki majątkowe, na blisko 70 zadań budowlanych, do końca 2019 roku zamierza przeznaczyć ponad 55 milionów złotych.  W samym 2017 roku na inwestycje gmina Psary planuje przeznaczyć 24 mln zł. A są to inwestycje w zakresie budowy dróg, budowy i modernizacji obiektów kubaturowych, wodociągów, ochrony środowiska i rozbudowy infrastruktury sportowej.

Impreza była też dobrą okazją do zaprezentowania owoców działalności lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych.

Tradycyjnie na dożynkach mają swoje stoiska lokalni przedsiębiorcy, ale także stowarzyszenia. Najczęściej są to firmy czy przedsiębiorcy z branży rolniczej. Mamy przecież ogromne gospodarstwo rolnicze, które zajmuje się produkcją, między innymi, pomidorów, pana Mularskiego, ale także cukiernia pana Kawiorskiego, która zaserwowała tutaj przed chwilą wspaniały tort. Również cieszą stoiska, w których prezentują swoją działalność stowarzyszenia i efekty ich pracy.

- dodaje Tomasz Sadłoń.

Dopisali również zaproszeni goście. Razem z mieszkańcami gminy świetowali posłowie, przedstawiciele województwa śląskiego i władz lokalnych.

Mimo, że pogoda nam dzisiaj nie dopisuje to humory i zadowolenie z racji zbiorów, a także efektów działalności wójta Gminy Psary i mieszkańców Gminy Psary są godne uznania i mówienia o nich. Bo to gmina wyjątkowo prężna. Słuchaliśmy długi okres czasu ile się tu dzieje, za jak duże pieniądze i mam nadzieję, że mieszkańcy to zauważają i doceniają. A ja Państwu życzę, żeby kolejne lata przynosiły przyjemność mieszkania tutaj i uczestniczenia w takich uroczystościach jak dzisiejsza. 

- mówi Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu RP.

Część muzyczną uroczystości rozpoczeły występy lokalnych zespołów folklorystycznych. Pomimo niesprzyjającej pogody, mieszkańcy przybyli tłumnie, a wśród publiczności panowały radość i pozytywny nastrój.

Po części folklorystycznej na scenę wkorczyli muzycy disco-polo z zespołu Diley.

Za chwilę rozgonimy tutaj naszą muzyką te chmury i będziemy bawić się do naprawdę późnych godzin wieczornych.

- mówią muzycy z zespołu Diley.

Chmury, co prawda, nie ustąpiły ale roztańczona publiczność i tak szalała pod sceną w rytmach przebojów grupy. Zwieńczeniem części artystycznej był występ wielokrotnie nagradzanego zespołu Playboys.

Impreza zakończyła się późnym wieczorem przy niesamowitych efektach, przygotowanego specjalnie na tę okazję, pokazu laserowego.

 

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress