Wernisaż wystawy prac Eugeniusza Gerlacha

2017-09-13

Niesamowite prace autorstwa Eugeniusza Gerlacha ozdobią zamkową galerię w Będzinie. Wernisaż  wystawy „Eugeniusz Gerlach – Ekspresja koloru”, odbędzie się 14 września 2017 r. o godzinie 17:00.

Fot: Muzeum Zagłębia w Będzinie

Eugeniusz Gerlach jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki krakowskiej ASP. Artysta w 1966 przystąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków. Na swoim koncie malarz ma ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w ponad 70 wystawach zbiorowych – okręgowych i ogólnopolskich, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia.

Gerlach należy do artystów, których twórczość zwykło się określać mianem „osobnej”. Świadomie pozostając obok aktualnych trendów, kontynuuje i rozwija on kierunek obrany na początku drogi artystycznej, oferując odbiorcy spójną wizję malarskiego świata.
Artysta nawiązuje dialog z największymi osiągnięciami sztuki początków XX wieku, testuje możliwości warsztatu, prowadzi rodzaj praktycznej teorii sztuki przy jednoczesnym zachowaniu ciężaru materii malarskiej, bo też formalne zagadnienia komponowania przestrzeni zdają się pełnić tutaj rolę pierwszoplanową. Przeszłość jest dla artysty stale aktualnym punktem odniesienia. Tematy i motywy pojawiające się wielokrotnie na przestrzeni kilkudziesięciu lat przedstawiane są w rozmaitych konfiguracjach kompozycyjnych i kolorystycznych, by w kolejnych odsłonach ukazywać bogactwo form i precyzję operowania środkami malarskimi. Jego obrazy najczęściej wybiegają w kierunku abstrakcji, ale zatrzymują się na jej progu. Tutaj eksperymenty kompozycyjne ujęte zostają w szlachetną i harmonijną strukturę. To rytm linii i sprzymierzony z nim nieomal muzycznie dialog barw sprawiają, że wrażenie chaosu ustępuje miejsca ładowi i jakiejś zdumiewającej konieczności.

- czytamy na stronie UM w Będzinie.

W kręgach artystycznych Eugeniusz Gerlach nazywany jest polskim Picassem, jego twórczość podobnie jak obrazy wychodzące spod pędzla hiszpańskiego malarza charakteryzują żywe kolory rozdzielone ostrym konturem łuków i linii.

Wystawa na Zamku w Będzinie wpisuje się w cykl wystaw, które określam mianem wystaw pałacowo-zamkowych. Są to wystawy w miejscach wyjątkowych i dla nas wszystkich bardzo ważnych. Jest dla mnie wielkim zaszczytem pokazać część mojej twórczości w tym wspaniałym miejscu. Z wielkim pietyzmem wybrałem obrazy, by pokazać, jak historia z współczesnością mogą się uzupełniać.

– podsumowuje Eugeniusz Gerlach.

Wybór będzińskiej twierdzy na miejsce wystawy nie był przypadkowy.

Zależy nam, by sztuka była przystępna dla każdego i docierała ze swoim przekazem do szerokiego grona odbiorców bez względu na ich płeć, wiek i upodobania artystyczne. Przygotowujemy dla odwiedzających nasze obiekty bogaty wachlarz propozycji odbioru sztuki, chcąc by budziła ona refleksję i wywoływała niepowtarzalne emocje i myśli. To bardzo budujące gdy tak wiele osób chętnie korzysta z dobrodziejstw sztuki. Dlatego też gorąco zachęcamy do „korzystania” ze sztuki Pana Eugeniusza Gerlacha.

– mówi , dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress