ZUS zaprasza na seminaria

2017-09-06

„E-Składka – nowy wymiar rozliczeń” oraz „Elektroniczne zwolnienia lekarskie – obsługa przez płatnika składek” to tematy pierwszego z seminariów jakie odbędą się 12 września o godzinie 8.00 w dąbrowskim ZUS-ie w ramach akcji informacyjnej Tydzień Przedsiębiorcy”.

Fot: UM w Dąbrowie Górniczej

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na uczestnictwo w seminarium dot. e-składki zyskają wiedzę na temat korzyści, jakie wynikać będą z opłacania składek tylko na jeden numer rachunku bankowego.

Przypominamy, że już od 1 stycznia 2018r. wchodzą w życie nowe przepisy. Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe – wystarczy jeden zwykły przelew, w którym nie trzeba będzie podawać dodatkowych informacji, m.in. NIP-u, REGON-u, bądź wskazywać oznaczeń literowych wpłat. Uniknie się więc ewentualnych błędów, jakie można obecnie popełnić. Zdarza się też, że takie błędy uniemożliwiają pracownikom ZUS identyfikację wpłaty i zapisanie jej na koncie płatnika składek. Dzięki temu, że każdy przedsiębiorca będzie miał swój indywidualny numer rachunku składkowego, wpłaty od razu zaksięgowane zostaną na właściwym koncie. Jednak uwaga! Jeśli ktoś ma zadłużenie, ZUS będzie rozliczał wpłaty składek na najstarsze zaległości. Dzięki temu nie będą narastały odsetki za zwłokę. Nie będzie można jednak opłacić bieżących składek, bez uregulowania zaległości np. aby skorzystać ze świadczeń chorobowych czy zdrowotnych. Wpłata najpierw pokryje zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Jeśli więc ktoś ma długi składkowe, powinien skorzystać z układu ratalnego. Gdy się taki układ podpisze, wtedy ZUS rozliczy wpłatę chronologicznie, zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Dzięki układowi ratalnemu można spłacać dług i jednocześnie mieć ubezpieczenia, czyli prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń ZUS.

- wyjaśnia Inspektorat ZUS w Dąbrowie Górniczej.

ZUS zorganizuje również drugie seminarium na którym poruszone zostaną tematy: „Świadczenia krótkoterminowe z systemu ubezpieczenia społecznego, wypłata i rozliczanie w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne” oraz „Elektroniczne zwolnienia lekarskie – obsługa przez płatnika składek”. Te zagadnienia zostaną poruszone podczas drugiego spotkania, w środę 13 września o godz. 9.00.

Podczas obu konferencji organizatorzy przewidują prezentację multimedialną i forum dyskusyjne. W pierwszym, we wtorek, 12 września wezmą udział eksperci z Urzędu Miejskiego, w drugim – w środę, 13 września – z Urzędu Skarbowego.

Osoby zainteresowane szkoleniami proszone są o dokonywanie zapisów pod adresem e-mail: Sosnowiec_szkolenia@zus.pl. Należy podać nazwisko lub nazwę płatnika, liczbę osób uczestniczących, telefon kontaktowy, wybrany temat szkolenia, datę i miejsce.

- przekazuje dąbrowski magistrat.

Podobne szkolenia odbędą sie w Sosnowcu, Jaworznie i Zawierciu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress