„Biblioteka -skarbnica wiedzy o regionie” (wideo)

2017-10-12

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie po raz 13 podjęła się organizacji Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego. W tym roku podczas spotkania zwrócono uwagę na rolę bibliotek w upowszechnianiu i promowaniu wiedzy o regionie.

To jest przede wszystkim skierowane do naszej młodzieży, dzieci, gdzie powinniśmy im przypominać jak wygląda nasza tradycja tu gdzie mieszkają, dlatego dzisiaj rozmawiamy o regionalizmie. regionalizm jest bardzo ważny ponieważ są to nasze małe ojczyzny, gdzie się wychowujemy.

- mówi Krzysztof Malczewski, dyrektor MiPBP w Będzinie.

Odkrywanie oraz zachowywanie wiedzy o regionach, w których mieszkamy to ważne zadanie przed którym stają nie tylko muzealnicy ale także bibliotekarze. Kto do bibliotek udaje się po informacje regionalne? Na to pytanie uczestnikom forum odpowiedziała Małgorzata Zbroszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Z jednej strony są to osoby, które interesują się regionem, są to mieszkańcy badający ten region oraz osoby, które wyjechały i czują ogromny sentyment za tą miejscowością. Z takich informacji w naszej bibliotece korzystają także przedsiębiorcy i firmy, które potrzebują tych informacji w celach promocyjnych.

- wymienia Małgorzata Zbroszczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie.

Z kolei Łukasz Żywulski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich starał się odpowiedzieć czy współczesny bibliotekarz, jako archiwista społeczny ma do spełnienia misję, obowiązek czy być może to powołanie.

Choć często o tym zapominamy to dokumentowanie teraźniejszości spoczywa również na barkach bibliotekarzy, gdyby nie ich sumienna praca przyszłe pokolenia były by niejako odcięte od informacji z przeszłości.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress