„Muzeum na kółkach” odwiedziło Będzin (wideo)

2017-10-09

Przez cały ostatni weekend września w Będzinie gościła moblina wystawa warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – „Muzeum na kółkach”. Ekspozycja towarzyszyła premierze spektaklu „Pamięć Rutki” w Teatrze Dzieci Zagłębia.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma przepiękną siedzibę w Warszawie, ale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może przyjechać do Warszawy, nie każdy ma czas nie każdy ma środki. Więc robimy taki ukłon w stronę mniejszych miejscowości i muzeum z Warszawy przyjeżdża do mniejszych miejscowości. Najczęściej to ludzie z mniejszych ośrodków przyjeżdżają do Warszawy – u nas jest inaczej.

- mówi Zofia Biernacka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa „Muzeum na kółkach” przybliża losy Żydów mieszkających na terenie dzisiejszej Polski. Odwiedzający mogli dowiedzieć się o obyczajach czy językach używanych na przestrzeni wieków przez diasporę żydowską.

W telegraficznym skrócie – wszystkie najważniejsze rzeczy o polskich Żydach, czyli takie, parafrazując Woody’ego Allena, wszystko czego chciałeś się o Żydach dowiedzieć, ale bałeś się zapytać. Czyli o językach Żydów polskich, jak wyglądało miasto polsko-żydowskie, jakie były najważniejsze instytucje, jaka jest historia polskich Żydów, czyli najważniejsze daty z historii polsko-żydowskiej począwszy od czasów przed Mieszkiem I, przed chrztem Polski. Czyli pokazanie jak długo Żydzi byli w Polsce i jak mocno są zakorzenieni w polskiej historii.

- dodaje Zofia Biernacka.

O losach polskich Żydów nie da mówić się bez wspominania o Zagładzie. „Muzeum na kółkach” porusza również ten tragiczny rozdział w historii polsko-żydowskiej.

Odwiedzający mogli poznać także dzieje będzińskich Żydów. Dzięki multimedialnej mapie miasta zwiedzić można było wszystkie ważne dla diaspory miejsca i porównać ich rozmieszczenie na interaktywnej makiecie sztetla.

Stałym elementem naszej wystawy jest makieta tradycyjnego żydowskiego sztetla, czyli z języka jidisz miasteczka zamieszkiwanego przez dużą część społeczności żydowskiej. I możemy zobaczyć jakie miejsca powinny się w takim typowym miasteczku znaleźć.

- mówi Magdalena Ogieniewska-Małecka z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawie towarzyszyły również zajęcia dla młodzieży dotyczące zagadnień dyskryminacji.

Mobilna wystawa działa od 2014 roku i odwiedziła już wiele miejscowości. Będzin był 75. przystankiem na trasie „Muzeum na kółkach”.

 

 

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress