Ogłoszono przetarg na przebudowę dąbrowskich dworców

2017-10-20

W czwartek, 19 października władze Dąbrowy Górniczej ogłosiły przetarg na projekt przebudowy rejonów dworców w centrum i Gołonogu. Powstać mają tam m.in. centra przesiadkowe i tunele pod torami.

Dokumentacja, która pomoże w realizacji tych inwestycji była przygotowywana od lipca we współpracy z PKP PLK.

 Dzisiaj ogłaszamy przetarg i czekamy na projektantów, którzy podejmą się wyzwania i pomogą nam stworzyć m.in. centra przesiadkowe oraz oczekiwane przez wszystkich tunele i przejścia podziemne pod torami przedzielającymi miasto.

– poinformował w czwartek Marcin Bazylak, I z-ca prezydenta miasta.

Przypomnijmy, że w ramach tego wspólnych działań z PKP PLK planowane jest stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego złożonego z przystanków autobusowych, parkingów Park&Ride oraz parkingów i wypożyczalni rowerów.

Dodatkowo powstanie zupełnie nowy węzeł drogowy umożliwiający podjechanie bezpośrednio pod budynek dworca oraz komunikujący go z rewitalizowanymi terenami dawnej fabryki maszyn DEFUM (projekt Fabryka Pełna Życia). Miasto zadeklarowało też chęć najmu części pomieszczeń przebudowanego dworca.

- przekazuje magistrat.

Po stronie kolei będzie przebudowa torowisk i peronów, budowa podziemnego przejścia pieszo-rowerowego łączącego dworzec z peronami oraz przede wszystkim budowa tunelu drogowego łączącego ul. Kościuszki z ul. Limanowskiego.

W przypadku dworca Gołonóg  podobnie jak w centrum zadaniem gminy będzie stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z przystankami autobusowymi, parkingami oraz wypożyczalnią rowerów. Stworzone zostaną dwa nowe węzły, które połączą dotychczasowy układ komunikacyjny z planowanym przez PKP tunelem w miejscu obecnego przejazdu kolejowego.

Poza budową tunelu, kolej zajmie się przebudową torowisk i peronów oraz budową podziemnego przejścia pieszo-rowerowego łączącego dworzec z peronami. Zwieńczeniem całości będą remonty dworców w centrum i Gołonogu.

- dodaje UM w Dąbrowie Górniczej.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress