„Pamięć Rutki” – premiera za nami (wideo)

2017-10-05

Za nami długo wyczekiwana premiera spektaklu o Rutce Laskier. Jesteście ciekawi jak sztukę ocenili jej pierwsi widzowie?

Spektakl bardzo mi się podobał, szczególnie muzyka i gra młodych aktorów. Bardzo pozytywny odbiór.

- komentuje Igor Paszewski.

Wzruszyłem się dwa razy, więc to jest dla mnie takim największym miernikiem tego co oglądam.Bardzo mi się spektakl podobał i cieszę się, że w takim mieście jak Będzin coś takiego można zobaczyć.Ja bym to chętnie obejrzał w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

-ocenia Marcin Czarnik, polski aktor teatralny i filmowy

Wydaje mi się, że Będzinowi jest potrzebny taki spektakl ponieważ rzeczywiście jest to gdzieś część historii zapomnianej czy nieznanej przez młodsze pokolenia. Dlatego potrzebnym jest by o tym opowiedzieć i zachęcić do przeczytania tego dziennika. 

- mówi Jacek Popławski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Maska w Rzeszowie.

Sztuka w reżyserii Justyny Łagowskiej nie jest adaptacją zapisków 14-letniej Żydówki,  „Pamięć Rutki” to spektakl mówiący o buncie i trudnych życiowych wyborach. Choć w spektaklu autorstwa Michała Kmiecika samego pamiętnika Rutki jak i jego autorki jest niewiele, to z pewnością zachęca on do zapoznania się z historią opisaną przez Żydówkę z Będzina.

Jako osoba, która w dużej mierze przyczyniła się do tego, że pamiętnik ukazał się drukiem, do tego że odnalazłem rodzinę Rutki Laskier, cieszę się z każdej inicjatywy, w której pojawia się imię Rutka i nazwisko Laskier.

 - komentuje Adam Szydłowski, pasjonat kultury żydowskiej.

Ja jestem pod wielkim wrażeniem, że Będzin pamięta o tej żydowskiej dziewczynce Rutce Laskier. Takich żydowskich dziewcząt, ale i żydowskich chłopaków w całej Polsce były przecież miliony i o większości z nich nie pamiętamy, więc chylę czoła przed artystami, przed publicznością będzińską, że o tej dziewczynce pamiętają i że pamiętają o tym, że Będzin przez dziesięciolecia był zamieszkiwany w większości przez ludność żydowską. 

- mówi Maciej Nowak, krytyk teatralny.

Sztuka „Pamięć Rutki” to niełatwy w odbiorze spektakl skierowany do młodzieży powyżej 14 roku życia.

Spektakl inspirowany historią Rutki Laskier powróci na deski będzińskiego teatru już 20 października. Przyjdzie i oceńcie go sami.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress