Premiera „Pokoju Opowieści” w TDZ (wideo)

2017-10-10

Autentyczne historie opowiedziane przez mieszkańców Będzina i okolic stały się inspiracją do powstania nowego spektaklu w Teatrze Dzieci Zagłębia. 

Autorami opowieści wykorzystanych w spektaklu są seniorzy z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, podopieczni Schroniska dla bezdomnych mieszkańców Będzina, podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie – Grodźcu, kobiety osadzone w Zakładzie Karnym w Lublińcu, młodzież z Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie, a także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie.

Bohaterowie, których historie zainspirowały twórców spektaklu opowiedzieli o tym czy jest dla nich dom, jakie są związane z nim wspomnienia i marzenia.

Spektakl tworzą metaforyczne sceny, w których w subtelny sposób opowiada się o pragnieniu posiadania domu. Dla każdego z bohaterów dom kojarzy się z czymś innym: z zapachem ziół, rodziną, przedmiotami po babci lub po prostu z własnym łóżkiem. Autentyzm historii miesza się tu z poetyckimi obrazami wykreowanymi za pomocą walizek. W walizkach kryją się bowiem domowe tajemnice, wspomnienia, tęsknoty, wzruszenia – cały bagaż życiowych doświadczeń. Bohaterami spektaklu są „ludzie z walizkami”, którzy będąc w sytuacji oczekiwania, opowiadają o swoim domu historie przeróżne: czasem sentymentalne, dowcipne, rubaszne a innym razem pełne goryczy i tęsknoty, ale zawsze mocno zapadające w pamięć. Sceniczny świat jest pełen obrazów o niezwykłej urodzie plastycznej, których przekaz trafia do każdego – bez względu na wiek, doświadczenie czy wykształcenie.

- wyjaśnia Teatr Dzieci Zagłębia.

Przedstawienie „Pokój Opowieści” powstało w ramach wakacyjnego projektu pod tą samą nazwą, którego celem była dyskusja o domu rozumianym jako swojego rodzaju „centrum wszechświata” każdego człowieka. Projekt był skierowany do młodzieży od 13-17 roku życia.

Będziński spektakl jest opowieścią o nieprzemijającej potrzebie bliskości, bezpieczeństwa, zadomowienia – swego rodzaju osadzenia w rzeczywistości. O fizycznej, często utraconej, choćby przez drapieżny i nieludzki kapitalizm, lub nawet tylko symbolicznej przestrzeni ucieczki, od czasem trudnej do zniesienia rzeczywistości, albo coraz bardziej opresyjnej zbiorowości. Nie przypadkowo bohaterowie spektaklu, współcześni włóczędzy, swoje opowieści przynoszą zamknięte w niedużych walizkach. Wędrują z tym bagażem historii, które na swój sposób zamieszkują, bo w wielu przypadkach jest to właściwie ich jedyny dom.

Michał Centkowski, fragment z publikacji podsumowującej projekt.

Premiera spektaklu „Pokój Opowieści” odbędzie się w sobotę 14 października. Na scenie obok aktorów znanych z innych produkcji TDZ zobaczymy również uczestników warsztatów organizowanych w ramach całego projektu.

Premiera 14 października 2017 godz. 17:00
Wstęp wolny!

Pomysłodawca projektu: Ania Nowak
Adaptacja historii i reżyseria: Agnieszka Raj-Kubat
Dramaturgia: Katarzyna i Bartłomiej Błaszczyńscy
Transkrypcje historii: Patrycja Kundro
Scenografia: Maria Kanigowska
Opracowanie muzyczne: Michał Zdrzałek
Projekcje: Mateusz Mioduszewski

Występują:
Aktorzy Teatru Dzieci Zagłębia: Ewa Zawada, Wojtek Żak, Joanna Rząp,Katarzyna Bała, Agnieszka Raj-Kubat
oraz
Uczestnicy warsztatów: Patrycja Jachowicz, Mikołaj Marciniak, Franciszek Czernecki, Dawid Katolik, Michał Babiak, Agnieszka Sikorska, Zuzanna Rząp, Karolina Bednarek, Maja Szafruga, Wiktoria Petrycka, Tymoteusz Mstowski, Wiktor Piękoś, Natalia Sulko, Adrian Huber

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress