Premiera „Pokoju Opowieści” w Teatrze Dzieci Zagłębia (wideo)

2017-10-16

W sobotę 14 października w będzińskim Teatrze Dzieci Zagłębia odbyła się premiera spektaklu „Pokój Opowieści” przygotowanego przez pracowników teatru i uczestników warsztatów teatralnych. Projekt inspirowany jest autentycznymi historiami opowiedzianymi przez mieszkańców Będzina i okolic.

Pojawił się taki pomysł, żeby zrobić projekt, który będzie budowany przede wszystkim na historiach, opowieściach tych osób, które są z Będzina. Które być może też w działaniach kulturalnych nie biorą udziału. Przede wszystkim było pytanie – jaki znaleźć temat, który dotyczy nas wszytskich? I akurat ten temat bycia u siebie, bycia w miejscu, w którym czujemy się dobrze był wspólny i postanowiliśmy zadać takie pytanie różnym grupom wiekowym i społeczenym, a potem, na podstawie tego, spróbować zrobić spektakl.

- mówi Anna Nowak, pomysłodawca projektu.

Historie przedstawiane w spektaklu to doświadczenia kompletnie różnych od siebie ludzi. Wśród autorów opowieści możemy znaleźć uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie, kobiety z Zakładu Karnego w Lublińcu czy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle chorych psychicznie w Będzinie-Grodźcu.

Bohaterami spektaklu są ludzie, którzy swoje historie noszą w zamkniętych walizkach. Opowiadając, czasem anegdoty, a czasem swoje tragedie, odkrywają przed widzami najgłębsze tajemnice, wspomnienia i marzenia o domu.

Myślę, że każdy z widzów, który był dzisiaj, odnalazł siebie samego w jakiejś pojedynczej, konkretnej historii. Bo walizka została potraktowana tutaj metaforycznie – jako bagaż naszych doświadczeń życiowych, pewna tożsamość, coś czego nie chcemy czasem ujawniać, co chowamy w środku, czyli te nasze wspomnienia, pragnienia, tęsknoty. Ale mimo wszystko to wszystko idzie za nami, z nami pod rękę i myślę, że trudno się od tego uwolnić.

- mówi Agnieszka Raj-Kubat – reżyser spektaklu

Oprócz zawodowych aktorów Teatru Dzieci Zagłębia w spektaklu występowali również uczestnicy warsztatów teatralnych. Przedstawienie oprócz scenicznej praktyki dało im również wiele okazji do przemyśleń.

Projekt dotyka naszej rzeczywistości i wtedy bardziej rozumiemy też siebie, bo najpierw trzeba zrozumieć siebie, żeby zrozumieć innych ludzi. Tak mi się wydaje, na mnie tak to podziałało.

- mówi Mikołaj Marciniak, uczestnik warsztatów.

Mimo, że dla wielu z nich była to pierwsza w życiu premiera, młodzi aktorzy nie dali po sobie poznać, że byli zestresowani.

Odnośnie tremy, odnośnie stresu – zawsze jakiś towarzyszy. Czy to większy, czy to mniejszy. W każdym razie warto jest go stłumić i po prostu zrobić swoje.

- mówi Adrian Huber, uczestnik warsztatów.

W spektaklu przedstawiono zaledwie kilka z opowieści mieszkańców. Całość zebranego materiału wraz z informacjami o sztuce można przeczytać w publikacji wydanej specjalnie z okazji premiery „Pokoju Opowieści”.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress