ZCO obiecuje wznowienie nocnej opieki zdrowotnej

2017-10-11

Od 6 października w ZCO Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej nie funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Powodem takiej sytuacji jest brak lekarzy chcących pełnić dyżury. Śląski NFZ nie przyjmuje takich wyjaśnień i wzywa szpital do wznowienia działalności w pełnym zakresie pod rygorem zerwania umowy i wykreślania z sieci szpitali.

Informacja o zaprzestaniu świadczenia przez ZCO świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej dotarła do Śląskiego Oddziału NFZ jeszcze przed rozpoczęciem weekendu. W piśnie do funduszu p.o. dyrektora szpitala Zbigniew Grzywnowicz zapewniał NFZ, że w szpitalu podejmowane są wszelkie działania by naprawić zaistniałą sytuację, jednak brakuje rąk do pracy.

Lekarze, którzy podjęli współpracę rezygnują z niej ze względu na zbyt duże obciążenie pracą – lokalizacja NiŚOZ dla 130 tys. miasta w jednym miejscu jest co najmniej wątpliwa. ZCO utrzymuje zorganizowaną opiekę w ramach NiŚOZ w zakresie usług pielęgniarskich i do odwołania ten zakres będzie realizowany. Wszyscy pacjenci w stanach nagłych mają zabezpieczony pełny 24-godzinny dostęp do SOR.

-wyjaśniał w piątkowym piśmie do katowickiego OW NFZ Zbigniew Grzywnowicz.

W odpowiedzi NFZ zagroził szpitalowi zerwanie kontraktu i wyrzucenie ZCO z sieci szpitali.

W poniedziałek, 9 października, Śląski Odział NFZ wezwał w trybie pilnym dyrekcję ZCO do wznowienia działalności w pełnym zakresie tego samego dnia, pod rygorem zerwania umowy i wykreślenia z tzw. sieci szpitali.

- komentuje Małgorzata Doros, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału NFZ.

Jeszcze tego samego dnia NFZ otrzymał zapewnienie ze strony dyrekcji ZCO, że od 15 października będzie spełniać wymogi dotyczące zatrudnia lekarza.

Szpital podkreślił że zapewnia opiekę pielęgniarska i przyjmuje pacjentów w stanach nagłych na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Przyjmujemy te zapewnienia w dobrej wierze licząc że pisemnie oświadczając wywiąże się z tych zobowiązań i wznowi działalność w pełnym zakresie.

- dodaje Małgorzata Doros.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress