Z Jerzym Buzkiem o demokracji (wideo)

2017-11-20

To była wyjątkowa lekcja demokracji, której udzielił sam Jerzy Buzek. Spotkanie z polskim europarlamentarzystą, które odbyło się w II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej zostało zorganizowane w ramach podsumowania projektu” Young Man Can – See Democracy”.

Uczniowie z II LO im. S. Żeromskiego od lat angażują się w projekty międzynarodowe realizowane w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Dobre Ręce.

Ostatni projekt, którego rezultatem jest dzisiejsze spotkanie jest tak na prawdę trzecią częścią projektu z osobami niepełnosprawnymi. Pierwsza część była nastawiona na integracje, na poznawanie świata osób niewidzących. Drugi projekt w 2016 roku był nastawiony na sport, zdrowe odżywianie, już nie baliśmy się kontaktu z osobami niewidomymi i okazało się, że my wszyscy razem możemy robić to samo, nawet grać w piłkę. W tym trzecim projekcie poprzeczka poszła do góry i skoncentrowaliśmy się na demokracji.

- wyjaśnia Anna Zasucha, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza „Prosto z serca”.

Projekt miał na celu kształtowanie postaw otwartości i tolerancji w aspekcie przełamywania stereotypów myślenia o osobach niepełnosprawnych.

Istotą tego projektu było spotkanie tych młodych ludzi, żeby zwrócili oni uwagę na to jak mogą wspólnie się wspierać. Przecież osoby niewidome są takie same jak my, nie ma dużych różnic jeżeli chodzi o potrzeby bycia, działania, włączenia się w pełni w społeczeństwo.

- komentuje Wojciech Ciesielkiewicz, koordynator projektów Stowarzyszenia Dobre Ręce.

Panel dyskusyjny przeprowadzony z europosłem pozwolił młodzieży znaleźć odpowiedzi na pytania o to jak ułatwić osobom niepełnosprawnych korzystanie z dobrodziejstw demokracji.

 Ci młodzi ludzie to świetnie definiowali, nie stwarzać barier, spowodować by niepełnosprawni także mieli zobowiązania wobec kraju, wobec nas wszystkich, wobec społeczności także działali i służyli, ale żeby mogli to robić trzeba usunąć im bariery. Czasami trzeba im coś udoskonalić w miejscu pracy, nie budować pojedynczego schodka co kawałek w parku, bo dla nich taki schodek jest nie do przebycia.

- mówi Jerzy Buzek, eurodeputowany.

Stowarzyszenie Dobre Ręce będące organizatorem spotkania na swoim koncie ma realizację wielu udanych projektów. Poza programami międzynarodowymi stowarzyszenie z Będzina skupia się na działaniach skierowanych do społeczności lokalnej oraz wspieraniu dzieci i młodzieży.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress