Dzik powodem dwóch kolizji w Dąbrowie Górniczej

2017-11-28

Na dąbrowskim odcinku drogi ekspresowej S1 doszło wczoraj do dwóch kolizji, przyczyną obu zdarzeń był wybiegający na drogę dzik. Na szczęście nikt z podróżujących nie ucierpiał, zginęło jednak zwierzę oraz poważnie uszkodzony został jeden z samochodów.

Fot: KMP w Dąbrowie Górniczej

Kolizja ze zwierzęciem na drodze może być bardzo niebezpieczna w skutkach, w takim zdarzeniu może ucierpieć zarówno kierowca jak i pasażerowie pojazdu. Jak pokazuje przykład wczorajszego wypadku zderzenie samochodu ze zwierzęciem może wyrządzić poważne szkody.

Wczoraj wieczorem około godz. 17.00 na wysokości zjazdu w kierunku Huty Katowice na dąbrowskim odcinku drogi ekspresowej S1 kierujący fordem focusem zderzył się z dzikiem, zwierzę następnie wpadło pod drugi pojazd. W zdarzeniu nikt z podróżujących osobówkami nie ucierpiał, jednakże poważnie uszkodzony został ford. 

- relacjonuje asp. sztab. Mariusz Miszczyk, oficer prasowy KMP w Dąbrowie Górniczej.

Na terenie Dąbrowy Górniczej od początku 2017 roku odnotowano już 58 zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt takich jak: jelenie, sarny, dziki, lisy, a nawet łosie.  Co zatem zrobić by uniknąć takich wypadków?

Widząc zwierzę na drodze należy zwolnić, użyć klaksonu. Nigdy nie należy włączać długich świateł. Nie powinniśmy lekceważyć odblasków, jeśli widzimy je w pobliżu drogi, mogą być to reflektory pojazdu odbijające się w oczach zwierząt. Gdy zobaczymy na drodze pojedyncze zwierze należy zachować ostrożność – za nimi mogą podążać inne zwierzęta.

- wyjaśnia oficer prasowy dąbrowskiej komendy.

 

Priorytetem w przypadku wypadku z udziałem zwierzęcia jest zachowanie spokoju, następnie należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne, zabezpieczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym.

Natychmiast należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 celem sprowadzenia leśniczego lub weterynarza. Nie zabieramy zwierzęcia do samochodu! Nie dotykamy rannego zwierzęcia, czekamy na pomoc!

- dodaje oficer prasowy.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress