Jeden przewoźnik i nowe ceny biletów w metropolii (wideo)

2017-11-23

W środę 22 listopada samorządowcy na sesji Zgromadzenia Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii podjęli decyzję, że Zarząd Transportu Metropolitalnego od 2019 roku zacznie przejmować zadania KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Oznacza to scalenie całego systemu i przejęcie odpowiedzialności za komunikację publiczną na terenie metropolii przez ZTM.

Zaprowadzimy pełną jasność, wiedzę kto jest odpowiedzialny za komunikację w metropolii. Będziemy łatwiej mogli uzgadniać taryfy, elastyczniej podchodzić do tych problemów. W tej chwili uzgadnianie między trzema związkami jest niezwykle trudne i wiąże się z długimi godzinami poświęconym tym analizom, dyskusjom.

- mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W czwartek zarząd ma przyjąć uchwałę dotyczącą nowych cen biletów. Projekt zakłada, że (w zdecydowanej większości przypadków) mieszkańcy metropolii będą płacić mniej.

Większość cen biletów tanieje. Są bilety okresowe ze 144 zł na wszystkie środki transportu, nielimitowane obniży się do 136 zł. Mamy bilet, który będzie obowiązywał tylko w autobusach lub tramwajach na całą sieć bez limitów i on będzie kosztował 126 zł.

- dodaje Kazimierz Karolczak.

Nowe ceny dla biletów jednorazowych mają obowiązywać już od 1 stycznia 2018 roku. Natomiast cennik biletów okresowych ulegnie zmianie w kwietniu 2018 roku. Znikną jednakże bilety z limitem przejazdów.

Zmiany mają też dotyczyć dzieci i uczącej się młodzieży. Nowa taryfa zakłada, że uczniowie szkół podstawowych będą jeździć środkami komunikacji publicznej za darmo.

Prognostyk jest taki, że chcemy pewne grupy społeczne wyróżnić. I ta propozycja by dzieci ze szkół podstawowych miały bilet darmowy jest bardzo dobrą propozycją, która będzie promowała całą nową jednostkę i lepsze jutro dla całego transportu.

- informuje Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Przewidywany koszt inwestycji to ponad 3 miliony złotych. Jednakże samorządowcy radzą podchodzić do tych wyliczeń na chłodno.

- mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W planach ZTM jest również uruchomienie Kolei Metropolitalnej. Według najbardziej optymistycznych prognoz, pierwsze metropolitalne pociągi miałby wyjechać na tory w 2019 roku.

 

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress