Przedszkola i żłobki wolne od smogu (wideo)

2017-11-09

Dzięki działalności Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego w przedszkolach i żłobkach na Zagłębiu pojawią się tablice monitorujące jakość powietrza. Prosty system ma informować rodziców i opiekunów, kiedy nie wypuszczać dzieci na zewnątrz.

Małe dzieci mają jeszcze nierozwinięty układ i płuca. Wobec tego bardziej chłoną zanieczyszczenia. Dzieci są niższe od nas, od dorosłych. Ich twarze i usta są niżej, a zanieczyszczenia gromadzą się bliżej gruntu. I dzieci również oddychają szybciej niż dorośli, czyli wchłaniają więcej tego powietrza.

- informuje Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Działacze Alarmu Smogowego chcą aby dyrektorzy i kierownicy placówek umieszczali, na specjalnych tablicach, kolorowe kartki obrazujące jakość powietrza na zewnątrz.

Informacje zawarliśmy na opisie tak, żeby personel placówek wiedział czy przy kolorze żółtym można jeszcze z dziećmi wychodzić. My generalnie zalecamy, aby przy kolorze czerownym czy czarnym dzieci pozostały w placówkach, nie wychodziły na zewnątrz.

- dodaje Rafał Psik.

Aktywiści wysłali także listy do radnych zagłębiowskich miast apelujące o zarezerwowanie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na zakup oczyszczaczy powietrza do wszystkich przedszkoli i żłobków.

Uważamy, że te kilka godzin, kiedy dzieci przebywają w żłobkach, jeśli będą przebywały w pomieszczeniu z oczyszczonym powietrzem poprzez mechaniczne oczyszczenie w oczyszczaczu, da to możliwość poprawy jakości powietrza i tym samym ochroni zdrowie tych malutkich dzieciaków.

-  mówi Krzysztof Olszak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

W pomieszczeniach przedszkolnych jakość powietrza jest lepsza niż na zewnątrz, ale nadal zanieczyszczenia przekraczają dopuszczalne normy. Proponowane oczyszczacze eliminują nie tylko pył zawieszony, ale także alergeny, kurz czy roztocza.

Aktywyści zaznaczają, że inicjatywa nie jest rozwiązaniem kwestii smogu, a jedynie walką z jego skutkami. Podkreślają też by w końcu przestać traktować ten problem jak powietrze.

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress