Świat toruńskiego piernika w Muzeum Saturn

2017-11-16

Muzeum Saturna w Czeladzi już w najbliższy piątek przemieni się w XVI wieczną piekarnię, gdzie wypiekane były słynne toruńskie pierniki, to wszystko dzięki niezwykle aromatycznej wystawie przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Fot: Muzeum Saturna w Czeladzi

Wystawa będzie prezentować tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu.

Dominujący akcent ekspozycji stanowi stylizowana drewniana koga – nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane zostały m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wiecznej piekarni. Kogę wypełniają zabytkowe obiekty takie jak: kunsztownie rzeźbione formy ze słynnej toruńskiej kolekcji, średniowieczne dzbany, nowożytne naczynia cynowe (kubki, kufle cechowe) oraz XIX-wieczne formy do cukierków i piernikowe opakowania.

- przekazuje czeladzkie muzeum.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 17 listopada o godz. 17.00. Podczas oficjalnego otwarcia wystawy goście będą mieli okazję wysłuchać Krzysztofa Lewandowskiego z Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, który zdradzi wiele ciekawostek na temat piernikarstwa.

Niezapomniane wrażenia zapewni także pokazowy wypiek dekoracyjnego piernika.
Zapraszamy. Wstęp wolny.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress