Uważaj! Oszuści mogą podawać się za pracowników banku

2017-11-08

Policja ostrzega, że oszuści w województwie śląskim opracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Przestępcy dzwonią do ofiary i przedstawiając się jako pracownicy banku, proszą o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej.

Oszuści dzwonią do potencjalnej ofiary i podając się za pracownika banku, informują o podejrzanych transferach pieniężnych z konta. Proponują zablokowanie rzekomo niebezpiecznego ruchu na koncie bankowym. Aby tego dokonać mają potrzebować danych do logowania do bankowości elektronicznej, a rozmówca proszony jest o podanie loginu, hasła oraz kodu autoryzującego SMS. Po zalogowaniu się na konto fałszywy konsultant szybko przelewaja środki na inne rachunki bankowe, skąd może wypłacić je w formie gotówki.

Wiadomo, że policjanci z Tarnowskich Gór zarejestrowali co najmniej jeden przypadek próby oszustwa metodą „na pracownika banku”. 32-letnia kobieta otrzymała telefon od oszustów, jednak przed podjęciem decyzji o podaniu swoich danych, zweryfikowała przekazywane jej informacje w placówce swojego banku.

W przypadku, gdy telefonujący podaje się za pracownika banku, zawsze możemy zweryfikować jego tożsamość kontaktując się z placówką bankową. Należy pamiętać, że instytucje finansowe nigdy nie proszą o podanie loginu i pełnego hasła, a tym bardziej kodu autoryzującego SMS. Podejrzenia powininny również wzbudzać maile, w których proszeni jesteśmy o zalogowanie się na konto lub podanie prywatnych danych (np. numeru telefonu) do autoryzowania transakcji.

O każdej próbie oszustwa powinno się od razu informować policję. Nie należy obawiać się również, że alarm może być fałszywy. Podanie danych i haseł dostępu do serwisów bankowych może skutkować utratą całych naszych oszczędności!

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress