W Sosnowcu testują auto z napędem na gaz ziemny CNG (wideo)

2017-11-08

Do końca roku Sosnowiec będzie testował samochód zasilany sprężonym gazem ziemnym CNG. Po naszym kraju porusza się zaledwie 3 600 aut z takim napędem.

Jazda tym samochodem jest dogodniejsza w porównaniu do standardowych samochodów benzynowych lub diesla. Dzięki sapaniu paliw CNG jest niższy poziom hałasu o około 10 decybeli.

- -mówi Piotr Pochwalski z Vitkowice Milmet S.A. w Sosnowcu.

Takie paliwo to również korzyści dla środowiska, w przypadku gazu CNG mamy praktycznie zerową emisję pyłków stałych.

Mówimy tutaj również o 30% zmniejszeniu emisji CO2 w stosunku do paliw ropopochodnych, jak również prawie 90% zmniejszenie emisji tlenku azotu do atmosfery.

- wyjaśnia Adam Miszczyk, dyrektor finansowy Vitkovice Milmet S.A.w Sosnowcu.

Skoda Octavia napędzana CNG została wypożyczona urzędowi dzięki współpracy miasta ze spółką Vitkovice Milmet S. A., na terenie której dwa miesiące temu otworzono największa stację CNG w Polsce.

Rozmawiając z właścicielem firmy doszliśmy do wniosku, że dostaniemy taki samochód na próbę, ponieważ takich stacji w Europie jest dużo więcej niż u nas, tych samochodów jest dużo więcej niż u nas, a są one na prawdę proekologiczne, warto z nich korzystać i są stosunkowo tańsze niż samochody elektryczne.

- komentuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W województwie śląskim jest 6 stacji CNG, w całym kraju jest ich zaledwie 28. Stacja w Sosnowcu jest stacją macierzystą, co oznacza, ze poza osobówkami i ciężarówkami można tu napełnić mobilną stację sprężonego gazu ziemnego.

Niewielka ilość stacji gdzie zatankujemy CNG może zniechęcać potencjalnych nabywców takich pojazdów, w przypadku braku możliwości tankowania możemy jednak wlać do baku benzynę.

Koszt 1 m3 CNG kosztuje ok. 3,25 zł – to ponad złotówka mniej niż za litr benzyny. Co w skali rocznej możne uznać spore oszczędności.  Samo auto na CNG jest nieco droższe od diesla.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress