Województwo Śląskie walczy z otyłością

2017-11-15

Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczy blisko 24 mln złotych na Regionalny Program Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy w województwie na lata 2017-2020.

Zarówno cukrzyca jak i otyłość znajdują się wśród chorób cywilizacyjnych o największym zagrożeniu dla zdrowia i życia ludności.

Śląskie przoduje wśród regionów pod względem przypadków zachorowalności na cukrzycę, również liczba zgonów spowodowanych tą chorobą jest największa na tle pozostałych regionów. Istotnym zaś czynnikiem rozwoju cukrzycy jest m.in. nadmierna waga ciała. Tu z kolei z badań wynika, że osoby żyjące z nadwagą lub otyłością stanowią ok. 60% mieszkańców województwa (dotyczy to grupy wiekowej 15 lat bądź więcej). To również stawia region w niebezpiecznej, trzeciej pozycji w porównaniu do pozostałych w kraju.

- czytamy na stronie Śląskie Pozytywna Energia.

To właśnie przedstawione powyżej dane skłoniły Zarząd Województwa do przygotowania Programu przeciwdziałania nadwadze, otyłości i cukrzycy. Środki zaplanowane w RPO WSL stwarzają realne szanse na wdrożenie założeń programu.

Nadwaga i cukrzyca często idą w parze, co gorsza dotykają coraz młodszych mieszkańców naszego regionu. By skutecznie walczyć z tymi chorobami, potrzeba jest zarówno podniesienia świadomości skutków nadmiernej wagi ciała, sposobów jej zapobiegania, jak i leczenia cukrzycy. Regionalny Program Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy pozwoli usystematyzować sposoby walki z tymi zjawiskami, a środki europejskie – wdrożyć je w życie dla dobra mieszkańców województwa.

- mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Program przyjęty przez Zarząd Województwa Śląskiego ma zwiększyć świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej na temat konsekwencji nadwagi i otyłości. Ponad to program zakłada pomoc w identyfikowaniu objawów otyłości i jej wczesnym wykrywaniu tak by jak najszybciej móc rozpocząć odpowiednie leczenie.

Wraz z przyjęciem Programu przeciwdziałania nadwadze, otyłości oraz cukrzycy, Zarząd ogłosił nabór projektów. Środki z RPO WSL mają pomóc w stworzeniu jak najlepszej oferty dla mieszkańców regionu. Na wnioskodawców czeka ponad 23,5 mln zł, po które mogą sięgnąć wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (chyba, że te prowadzą działalność gospodarczą), warunkiem jest tylko, aby projektodawca lub partner prowadził działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa. Propozycje projektowe powinny dotyczyć badań w zakresie nadwagi i otyłości, szkoleń i konsultacji z dietetykiem i psychologiem w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości, oznaczania stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej oraz działań informacyjno-edukacyjnych.

- czytamy dalej.

Projekty będzie można składać od 27 listopada do 8 stycznia 2018 r.0

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress