Wystawa w Pałacu Schoena na 115-lecie Sosnowca

2017-11-06

Od jutra w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu można będzie oglądać ekspozycję przygotowaną z okazji obchodów 115-lecia Sosnowca. Wystawa „Czarne skrzydła” porusza tematy związane z tożsamością oraz recepcją historii i pamięci.

fot. Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. unikalne, upublicznione po raz pierwszy fotografie autorstwa Ignacego Kriegera przedstawiające XIX-wieczny Sosnowiec. Ponadto w ramach ekspozycji pojawią się zdjęcia prezentujące losy polskich emigrantów w zagłębiu węglowym Nord-Pas-de-Calais we Francji oraz fotografie João Urbana pokazujące polskich emigrantów w Brazylii.

Na wystawie będzie można zobaczyć również prace współczesnych artystów związanych z Sosnowcem, takich jak Jacek Rykała, Ryszard Grzyb, Wojciech Prażmowski, Andrzej Kowalski, Miłosz Wnukowski, czy Piotr Kossakowski.

Uzupełnieniem ekspozycji mają być filmy dokumentalne: „Wierszyna”, który opowiada o Zagłębiakach w wiosce na Syberii na początku XX wieku oraz „The Art of Spiegelman” poświęcony amerykańskiemu rysownikowi Artowi Spiegelmanowi, autorowi cenionego komiksu „Maus”.

Wystawa będzie udostępniona w ramach 26. edycji Festiwalu Ars Cameralis.  Ekspozycję „Czarne skrzydła” oglądać będzie można od 7 listopada do 30 grudnia 2017 r.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress