Zmarł Michał Rosiński, były dyrektor TDZ

2017-11-29

Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie poinformował dziś o śmierci byłego dyrektora będzińskiej sceny, Ś.P. Michała Rosińskiego.

Ś.P. Michał Rosiński był dyrektorem Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie w latach 1995-2001.

W 1995 dyrekcję Teatru Dzieci Zagłębia objął aktor i reżyser – Michał Rosiński. Nowy dyrektor zmagał się przede wszystkim z niedoborem pracowników. Zespół aktorski liczył wówczas zaledwie 7 osób. Poważnym problemem był uporczywy brak środków finansowych. Mimo trudności, w 1995 roku Rosiński zdecydował o ponownym otwarciu niepublicznej Szkoły Artystycznej. Do 1999 roku naukę w Teatrze ukończyło 26 osób. Ostatecznie Studium zamknięto w 2001 roku.

Nowy dyrektor dbał o różnorodność technik lalkarskich. Na scenie pojawiały się kukły, jawajki, pacynki, sycylijki, lalki mimiczne, a nawet czarny teatr. Wiele przedstawień łączyło grę parawanem z żywym planem. Repertuar urozmaiciły także spektakle muzyczne („Królewna i Niedźwiedź”, „Kabarecik Bum Cyk Cyk”, „Kot w butach”).

Michał Rosiński dążył do poszerzenia kręgu odbiorców na młodzież i dorosłych. Pierwszą premierą Sceny Młodzieżowej było „Studium o Hamlecie” i „Śmierć Ofelli” wg Stanisława Wyspiańskiego. Dla dorosłych widzów wystawiono „Niedużą miłość” – widowisko złożone z piosenek Kabaretu Starszych Panów. Młodzi aktorzy TDZ pod okiem dyrektora zaproponowali własną interpretację, która została bardzo dobrze przyjęta przez widzów.

Wśród spektakli wyreżyserowanych na scenie Teatru Dzieci Zagłębia przez Michała Rosińskiego warto wskazać na „Trzewiczki Andersena” (1992), wyróżniające się żywą fabułą. Na scenie można było zobaczyć pokazy sztuk magicznych, popisy pantomimiczne oraz komiczne.

W 1995 roku nastąpiło uroczyste nadanie Teatrowi Dzieci Zagłębia imienia jego twórcy – Jana Dormana.

- czytamy na stronie internetowej Teatru Dzieci Zagłębia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 grudnia 2017 (sobota) o godzinie 14:00 w dużej kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach ul. Murckowska 9.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress