Cztery żywioły i człowiek w III LO w Będzinie (wideo)

2017-12-15

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie już mogą korzystać z możliwości nowej Zielonej Pracowni. 14 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie licealnej ekopracowni „Cztery żywioły i człowiek”.

Cztery żywioły łączą nauki przyrodnicze. Tutaj odbywać się będą lekcje biologii, geografii, fizyki, chemii i uznałyśmy z koleżankami, piszącymi ten projekt, że to jest po prostu dobry pomysł. Troszkę później pojawił się człowiek. I dobrze, że się pojawił bo chcieliśmy, żeby ta pracownia była też pracownią ekologiczną, czyli człowiek, który korzysta z tych czterech żywiołów, ale je jednocześnie chroni. Jest świadomy tego, że my ludzie jesteśmy tutaj na Ziemi, krótko i mamy korzystać z tego co nam Ziemia oferuje, ale zostawić to dla następnych pokoleń.

- informuje Renata Piechowicz-Popczyk, nauczyciel geografii z III LO w Będzinie.

Projekt został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach jako finalista konkursu „Zielona Pracownia 2017″. Koszt inwestycji to ponad 35 tysięcy złotych.

Innowacyjna sala to przede wszystkim profesjonalne wyposażenie. Uczniowie mogą wykorzystywać w swoich badaniach stację meteorologiczną, monitor jakości powietrza, mikroskopy czy nowoczesną tablicę multimedialną.

Najważniejszym chyba sprzętem jest tablica multimedialna. Jest ona naprawdę bardzo nowoczesna. My już w szkole mamy kilka tablic multimedialnych, natomiast nie mamy takiej dotykowej. Ona daje o wiele większe możliwości. I tak jak dzisiaj przy otwarciu, kiedy uczniowie testowali swoją wiedzę o budowie szkieletu, uczeń może pewne elementy przesuwać, pokazywać – jest to po prostu o wiele wygodniejsze.

- dodaje Renata Piechowicz-Popczyk.

W pracowni mają odbywać się różne atrakcyjne zajęcia. Zarówno zwiększające wiedzę geologiczną i biologiczną uczniów, ale również proekologiczne.

Chcemy, żeby tutaj odbywały się zajęcia ekologiczne. Przede wszystkim „Budzik ekologiczny”, który będzie uświadamiał młodym ludziom jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Mamy w planach zrealizowanie dwóch ekodebat, które będą poruszać tematykę naszego miasta. Oprócz tego pragniemy zorganizować młodym ludziom noc ekologiczną, która również pozwoli im uświadomić jak ważne jest życie na Ziemi, dbanie o naszą Ziemię.

- wymienia Anna Wacławczyk, dyrektor III LO w Będzinie.

Również absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego w Będzinie dostrzegają niesamowite możliwości jakie daje sala obecnym uczniom.

Zobaczenie czegoś takiego na żywo i właśnie, móc dotknąć tego samemu i spróbować swoich możliwości – jest to też taki wstęp – czy faktycznie coś mi się podoba, czy może to jednak nie jest dla mnie. Więc myślę, że takie przygotowanie naprawdę daje dużo i taki łatwiejszy wybór, że faktycznie sprawia mi to radość, mogę się tym zajmować na co dzień.

- mówi Małgorzata Myrta z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Nauka w pracowni ma sprzyjać rozwijaniu młodych talentów i zwiększać świadomość uczniów na temat ekologii. Jak się dowiedzieliśmy, ekopracownia nie jest zarezerwowana tylko dla licealistów. Jej zasoby wykorzystywać będą także uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

 

 

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress