Edward Gierek nie jest już partonem sosnowieckiego ronda

2017-12-13

Decyzją wojewody Jarosława Wieczorka Edward Gierek przestał być patronem sosnowieckiego ronda. W ramach ustawy dekomunizacyjnej Rondo im. Edwarda Gierka będzie od teraz Rondem Zagłębia Dąbrowskiego.

Dekomunizacja ronda Edwarda Gierka została dokonana w symbolicznym dniu 36 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wojewoda nie miał wątpliwości co do słuszności podjętej decyzji. Nowa nazwa dla ronda została trafnie dobrana i trudno negować takie rozwiązanie.

Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Cieszę się, że lata naszych wspólnych starań, pokazujące odrębność naszego regionu spowodowały, że wojewoda, który jest przecież mieszkańcem Śląska, nadał honorowemu miejscu nazwę Zagłębia Dąbrowskiego. Warto także pamiętać, że Adam Gierek, syn Edwarda, również wspominał, że nie będzie bronił nazwy.

- mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że w sprawie dekomunizacji ronda Gierka w Sosnowcu prowadzone były konsultacje społeczne. Mieszkańcy miasta nie chcieli zmiany patrona skrzyżowania. Jak podkreśla prezydent Chęciński Edward Gierek znajdzie swoje miejsce w mającym powstać Muzeum Zagłębia Dąbrowskiego.

Mieszkańcy w konsultacjach udowodnili, że Edward Gierek to ważna dla nich postać. Chcemy to uszanować i już teraz mogę zapewnić, że znajdzie on ważne miejsce w nowo tworzonym muzeum – to bardzo dobre miejsce. Pokażemy oczywiście i jasne, i ciemne strony Edwarda Gierka.

- dodaje prezydent Sosnowca.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress