Fałszywi policjanci znów atakują

2017-12-18

68-letnia mieszkanka Czeladzi straciła 55 tysięcy złotych po tym, gdy odebrała telefon od osoby podającej się za policjanta. Fałszywi mundurowi znów atakują w naszym regonie. Ostrzeżcie swoich bliskich.

Schemat działania oszustów wciąż jest ten sam. W dużej mierze opiera się on na przekazaniu seniorowi druzgocącej informacji o poważnym wypadku ich bliskiego.

 Jak to często bywa w podobnych przypadkach, głos w słuchawce poinformował o zdarzeniu drogowym z udziałem członka rodziny a następnie o pilnej potrzebie zgromadzenia większej gotówki . Łatwowierna seniorka przekazała po pewnym czasie pieniądze osobie, która zapukała do drzwi jej mieszkania.

- wyjaśnia podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy KPP w Będzinie.

Do wyłudzeń „na policjanta” w ostatnim czasie dochodziło tez w Dąbrowie Górniczej. Apel do mieszkańców wystosował sam magistrat.

Wszystkie takie przypadki trzeba zgłaszać policji. Jak informują dąbrowscy mundurowi, schemat działania sprawców polega na wykonaniu przez osobę podającą się za policjanta połączenia na numer stacjonarny i przekazaniu informacji, że ktoś z rodziny spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze na załatwienia sprawy bez udziału prokuratury czy sądu. Osoba jest pouczana przez sprawców, że ma przygotować określoną sumę pieniędzy i przekazać ją kurierowi, który wkrótce zjawi się w mieszkaniu. Policja apeluje, żeby w takich przypadkach od razu zgłaszać to na numer 997 lub 112.

- czytamy na stronie UM w Dąbrowie Górniczej.

Poniżej prezentujemy porady, które niewątpliwie pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami. Zostały one zamieszczone na stronie będzińskiej komendy.

Seniorze! Nie działaj pochopnie

Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć informując: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną, w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się, co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję!

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od wnuczka, czy policjnta nie był próbą oszustwa.

Bądź ostrożny!

Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Na początku dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”

Pamiętaj!

  • Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.
  • Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
  • Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 – zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę
  • Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy!!!
  • Nie działaj pochopnie pod presja czasu
  • Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą
  • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress