„Once upon a time”

2017-12-08

„Once upon a time” to tytuł projektu zrealizowanego przez sławkowskie Stowarzyszenie – Porozumienie Pokoleń w dniach od 25 listopada do 2 grudnia 2017 w Poroninie. Była to międzynarodowa wymiana młodzieży, sfinansowana z funduszy programu Erasmus +, w której w sumie wzięło udział 36 osób.

Oprócz grupy młodzieży z Polski – uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, w projekcie wzięli również udział uczniowie ukraińskiej szkoły – Ternopil School 5 with Advanced Foreign Languages i reprezentanci słowackiej organizacji pozarządowej A.D.E.L. – Association for Development, Education and Labour. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Sławkowa – Rafał Adamczyk i Wójt Poronina – Bronisław Stoch.

Głównym tematem projektu były polskie, słowackie i ukraińskie legendy oraz tradycje, zwyczaje i obrzędy słowiańskie, natomiast celem całego przedsięwzięcia było pogłębienie i zdobycie wiedzy o kulturach Polski, Ukrainy i Słowacji oraz nawiązanie dialogu międzykulturowego, podniesienie świadomości tożsamości kulturowej i stanie się bardziej otwartym i tolerancyjnym wobec dziedzictwa kulturowego.

W ramach przedsięwzięcia, uczestnicy wymienili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami, dotyczącymi celebrowania tradycji, zwyczajów i obrzędów w Polsce, na Ukrainie oraz Słowacji, a także zapoznali się z najpopularniejszymi legendami, które opracowali na etapie przygotowań do projektu. Podczas międzynarodowego spotkania odbyły się liczne sesje tematyczne, a także kreatywne zajęcia, sesje fotograficzne, wieczory narodowe, spotkania ze społecznością lokalną czy gra miejska. Uczestnicy przygotowali również Andrzejki, podczas których przeprowadzili tradycyjne zabawy i wróżby.

W aktywnościach wymiany młodzieży uczestniczyli także uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Nowem Bystrem. Młodzi ludzie z Podhala wzięli udział w wieczorze regionalnym, prezentując góralski folklor i tradycje, w wieczorze legend, prezentując słynne opowieści spod Tatr, a także grze miejskiej.

Program wymiany młodzieży był bardzo napięty, bogaty w różnorodne aktywności oraz realizowany w języku angielskim przy wykorzystaniu metod edukacji pozaformalnej. Projekt był okazją do zdobycia cennego doświadczenia, wiedzy oraz nowych przyjaźni.
W czasie działań wymiany młodzieży, uczestnicy stworzyli obszerną publikację „Once upon a time: the chronicles of Slavic lands”, będącą zbiorem najpopularniejszych ukraińskich, polskich i słowackich legend, tradycji i zwyczajów, a także zawierającą autorskie legendy uczestników międzynarodowego spotkania.

Informację nadesłała Ewa Tarnowska V-ce Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Pokoleń.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress