Projekt „Europe&me”

2017-12-28

„Europe&me” to projekt zrealizowany przez sławkowskie Stowarzyszenie – Porozumienie Pokoleń w dniach od 10 grudnia do 18 grudnia 2017 w Poroninie. Była to międzynarodowa wymiana młodzieży, sfinansowana z funduszy programu Erasmus +, w której wzięło udział 39 osób. Oprócz grupy młodzieży z Polski – uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Stalmacha w Wiśle, w projekcie wzięli udział również młodzi ludzie, współpracujący z grecką organizacją Environmental Group of Kessariani oraz reprezentanci litewskiej organizacji pozarządowej Elektrenu kulturos centras.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Miasta Sławkowa – Rafał Adamczyk i Wójt Poronina – Bronisław Stoch. Projekt był praktyczną lekcją o Europie, jej kształcie, teraźniejszości oraz jej przyszłości, a także roli młodych ludzi w procesach, zachodzących w Unii Europejskiej. Aktywny udział w projekcie, wspólna praca, rozmowy, dyskusje oraz tematyczne spotkania, pozwolily młodzieży poszerzyć wiedzę w tym temacie, zyskać nowe doświadczenia, stać się bardziej kreatywnymi i odważnymi w podejmowaniu działań. Miał on za zadanie budować świadomość europejską wśród szerokiego grona odbiorców i uświadomić wszystkim, że wspólnota europejska to wartość, która należy do każdego z nas i każdy z nas powinien działać na rzecz jej rozwoju.

W ramach przedsięwzięcia, uczestnicy wymienili się swoimi obserwacjami i doświadczeniami. Program wymiany młodzieży był bardzo napięty, bogaty w różnorodne aktywności oraz realizowany w języku angielskim przy wykorzystaniu metod edukacji pozaformalnej takich, jak: gry i zabawy integracyjne, sesje tematyczne, pracę w grupach międzynarodowych, dyskusje, burze mózgów, filmy, ewaluacje. W czasie wyjazdu do Krakowa uczestnicy spotkali się z pracownikami biura poselskiego Eurodeputowanej Róży Thun, gdzie dyskutowano o kierunkach rozwoju UE i roli młodzieży w tym procesie. Przeprowadzili również wywiady w centrum Krakowa z jego mieszkańcami w ramach akcji „Pytamy o Europę”. W Zespole Społecznych Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem, uczestnicy wzięli udział w debacie „Europa – czas na zmiany” i kreatywnych warsztatach, podczas których stworzyli wizję przyszłej Europy. Wizyta w Zakopanem zakończyła się grą miejską „Śladami Europy”.

Projekt był okazją do zdobycia cennego doświadczenia, wiedzy oraz nowych przyjaźni.

Informację nadesłała Ewa Tarnowska V-ce Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Pokoleń.

 

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress