Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej

2017-12-28

Prokuratura Okręgowa w Katowicach prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków, w tym przede wszystkim amfetaminy, na teren Islandii i Wielkiej Brytanii. Członkowie grupy zajmowali się również sprzedażą przemyconych substancji oraz praniem pieniędzy.

Fot: Prokuratura Okręgowa w Katowicach

Grupa, której działalnością zajmuje się prokuratura działała także na terenie Holandii. Jak ustalono w toku śledztwa jej członkowie to obywatele Polski, którzy pieniądze uzyskane z sprzedaży i przemytu inwestowali w nieruchomości, luksusowe ruchome mienie oraz lokowali na rachunkach bankowych. Pieniądze z nielegalnego procederu krążyły pomiędzy rachunkami bankowymi w różnych krajach, tak by utrudnić ich namierzenie.

W rozpracowywaniu grupy po za granicami Polski prokuraturze i funkcjonariuszom CBŚ pomagały organy ścigania z Holandii i Islandii

Na terenie tych państw, przy współudziale Eurojustu, jednocześnie w dniu 12 grudnia 2017 roku przeprowadzono skoordynowane działania, mające na celu zatrzymanie, między innymi do śledztwa Prokuratury Okręgowej w Katowicach, sprawców tego procederu oraz zabezpieczenie dowodów popełnianych przestępstw. Działania te okazały się skuteczne. W ich efekcie na terenie Holandii zatrzymano, na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, szefa tej zorganizowanej grupy przestępczej, a na terenie Islandii kolejnego podejrzanego w tym śledztwie. Obecnie trwa procedura ekstradycyjna i związana z wykonaniem ENA, mająca na celu przekazanie tych osób polskim organom ścigania.

- przekazuje Marta Zawada-Dybek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Dzięki podjętym działaniom możliwe było przedstawienie zarzutów dwóm innym osobom - jednej na terenie Islandii i drugiej na terenie Holandii.

W ramach wykonanych czynności dokonano także szeregu przeszukań na terenie Holandii, Islandii i Polski, zabezpieczając mienie podejrzanych na łączną kwotę ponad 1 mln euro, 10 kg marihuany, przyrządy służące do produkcji amfetaminy oraz dokumentację bankową dotyczącą transferu środków pieniężnych.

- dodaje Marta Zawada-Dybek.

Działania wymierzone przeciwko tej grupie były możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu polskich prokuratorów i funkcjonariuszy CBŚ Policji oraz funkcjonariuszy organów ścigania Holandii i Islandii.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress