Zmarł Romuald Korus – znany bedziński artysta

2017-12-19

Urząd Miejski w Będzinie poinformował o śmierci Romualda Korusa (ur. 3.02.1942 r.), znanego będzińskiego artysty i pedagoga. Od 31 października 1996 r. pod jego kierunkiem działała w Ośrodku Kultury w Będzinie pracownia malarstwa sztalugowego.

Wspomniana pracownia będzińskiego artysty była miejscem spotkań artystów i amatorów malarstwa.

To w niej kształcili się przyszli artyści malarze i architekci, tu zrodził się także pomysł organizowania takich przedsięwzięć jak np.: Plener Malarski „Będzińskie Pejzaże” czy Konkurs Plastyczny im. prof. Jana Świderskiego „Pejzaże osobliwe”.

- przekazuje magistrat.

Romuald Korus swoją wiedzę i umiejętności zdobywał w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – filia Katowice (dyplom w 1967 r.). Będzinianin uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną, prasową, malarstwo sakralne, witraż, rysunek.

Ważniejsze realizacje: kościół p.w. Nawiedzenia NMP – „Polska Golgota Wschodu” – Będzin (os. Syberka), kościół p.w. św. Brata Alberta, Droga Krzyżowa – kaplica p.w. św. Tomasza – Będzin, malarstwo w sali widowiskowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Będzinie, mozaika 210 m na basenie w Łaziskach. Dary, m.in.: tablica upamiętniająca pontyfikat Jana Pawła II znajdująca się murze okalającym kościół św. Trójcy w Będzinie; 16 obrazów dla Ośrodka Dzieciom i Rodzinie w Będzinie (1997) – wraz z córką Dorotą Korus; 12 obrazów dla hospicjum dla osób starszych w Mysłowicach (1998); 20 obrazów dla MOPS w Będzinie.

Nagrody: 1969-70-71-72-73, 1977-78-79-80-81: 10 nagród roku za rysunek; 2 nagrody roku za grafikę; 1975 – wyróżnienie w konkursie „Kobieta”; 1978 – wyróżnienie w konkursie „Ochrona środowiska”. Wystawy indywidualne: krajowe i zagraniczne. Prace: w zbiorach krajowych i zagranicznych (m.in. w zbiorach watykańskich – dar dla Ojca Świętego Jana Pawła II).

- czytamy na stronie UM w Będzinie.

Pogrzeb będzińskiego artysty rozpocznie się o godz. 14.00 w najbliższą środę 20 grudnia w kościele Nawiedzenia NMP na os. Syberka w Będzinie.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress