Podsumowanie roku 2017 w Zagłębiu Dąbrowskim część I (wideo)

2018-01-09

Początek nowego roku to czas, w którym warto podsumować ostatnie miesiące i zastanowić się nad postanowieniami na kolejne. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy skrót najważniejszych wiadomości z Zagłębia Dąbrowskiego, które w ubiegłym roku pojawiły się na naszym portalu. 

Rok 2017 rozpoczęliśmy od informacji o tragicznym finale nocy sylwestrowej w Czeladzi. Będzińscy śledczy wyjaśniali wówczas okoliczności śmierci 36-letniej kobiety, której ciało zostało znalezione w Nowy Rok w jednym z pokojów hotelowych.

Dwóch braci w wieku 27 i 32 lat ze swoimi partnerkami postanowili zorganizować sobie noc sylwestrową w jednym z czeladzkich moteli. Najprawdopodobniej zaprosili na tą imprezę 36-letnia mieszkankę województwa lubelskiego. Nie wiemy jak ta impreza mogła się potoczyć, ale wiemy na pewno, że było tam bardzo dużo alkoholu. Między organizatorami, a zaproszona osobą doszło do awantury, która miała tragiczne skutki.  

- mówi st. sierż. Tomasz Mogielski z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

W styczniu informowaliśmy ponad to o kamienicy intelektualistów, która powstała w Sosnowcu w ramach programu „Mieszkanie Dla Absolwenta”, oraz  otwarciu Bawialni w Będzinie. W lutym pokazaliśmy Wam m. in. długo wyczekiwane otwarcie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Zajęliśmy się również tematem niedziałającej windy przy placówce In Corpore w Dąbrowie Górniczej. Dyrekcja placówki wielokrotnie interweniowała w tej sprawie zarówno w urzędzie miejskim jak i MZBM-ie, będącym zarządcą budynku.

Monitujemy, prosimy osoby, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie budynku i windy o to by zajęły się sprawą bo zawsze z tym były kłopoty, ale w ostatnim czasie to co się dzieje przekracza wszelkie możliwościowi do zaakceptowania, gdyż od grudnia platforma jest nieczynna ponieważ brakuje jakiś części, które są sprowadzane.

- wspomina dr Iwona Sosnowska-Wieczorek, Prezes Fundacji In Corpore i Dyrektor Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore.

Kilka dni później opowiedzieliśmy Wam historię Kuby i jego dzielnej mamy, każdego dnia walczącej o lepsze jutro dla swojego synka. W marcu wybraliśmy się do Pałacu Kultury zagłębia na wernisaż wystawy memów Marty Frej. Prace artystki wzbudzały zainteresowanie jeszcze zanim pojawiły się Dąbrowie Górniczej

Chcę by to co robię wzbudzało jakieś uczucia, mogą być również negatywne, ale to jednak uczucia, więc mnie by to odpowiadało pod jednym warunkiem, gdyby ta dyskusja dotyczyła wystawy, którą wcześniej obejrzano. To co stało się przed tą wystawą niestety wpisuje się w taki ostatnio coraz bardziej popularny nurt próby cenzury zdarzeń artystycznych, których jeszcze nie było, albo których jeszcze się nie widziało. Dla mnie jest to bardzo niebezpieczne.

- komentuje Marta Frej, malarka i ilustratorka.

Pod koniec miesiąca odwiedziliśmy rodzinę Państwa Bednarskich walczących o sprawiedliwy wyrok w sprawie śmierci ich syna. Dramat, który pamiętają do dziś wydarzył się na porodówce w 2012 roku. Kwiecień rozpoczęliśmy od przyciągającej do Będzina miłośników starych samochodów Klasycznej Niedzieli.

Zaczynaliśmy pięć lat temu, to jest już piąty sezon. Zaczynaliśmy od bodajże 7 samochodów gdzie zjechali się koledzy we trzech, we czterech i każdy przyjechał dwoma samochodami.

-wspomina Paweł Gudowski, współorganizator Klasycznej Niedzieli.

W kwietniu informowaliśmy również o zbiórce funduszy na leczenie Adrianny i Sebastiana z Sosnowca zmagających się z chorobą Niemanna-Picka.

Charakteryzuje się ona tym, że lipidy odkładają się w każdej komórce organizmu upośledzając go, chory przestaje chodzić, mówić, niektórzy przestają widzieć, słyszeć, są zaburzenia połykania, zaburzenia równowagi. 

- tłumaczy mama Ady i Sebastiana.

Kolejny miesiąc rozpoczęliśmy od akcji „4 koła na 4 łapy” zorganizowanej przez Sekcję Poszukiwawczo-Ratowniczą z Dąbrowy Górniczej. Cel to zakup specjalistycznego wozu do przewozu psich ratowników, którego koszt wynosi blisko 300 tysięcy złotych.

Akcje charytatywne w szczytnych celach przyświecały nam w maju. W połowie miesiąca pokazaliśmy Wam jak wielkie serca maja motocykliści. W Dąbrowie Górniczej po raz kolejny odbyło się wówczas Motoserce. Czerwiec to już czas wielkich miejskich imprez plenerowych. Miasta Zagłębia Dąbrowskiego hucznie świętowały swoje urodziny, podobnie jak będzińska Sarmacja, która ochodziła 100-lecie.

Już jutro zapraszamy Was na drugą cześć naszego podsumowania.  W kolejnym materiale przedstawimy wam co w naszym regionie działo się w wakacje, jesienią oraz z początkiem zimy.

Otwarcie Bawialni w Będzinie

 Kamienica intelektualistów

Otwarcie ZCO

Droga na terapię… usłana przeszkodami

Chcę kochać syna jak najdłużej

Rodzina państwa Bednarskich chce ukarania winnych śmierci ich syna

„Kontrowersyjna wystawa w PKZ

Klasyczna Niedziela

„Cztery koła na cztery łapy”

Motoserce

100-lecie Sarmacji Będzin

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress