Podsumowienie 2017 roku w Zagłebiu Dąbrowskim część II (wideo)

2018-01-10

Zapraszamy do obejrzenia drugiej cześć naszego podsumowania roku 2017 w Zagłębiu Dąbrowskim. Dziś przypomnimy sobie co w naszym regionie działo się od lipca do grudnia.

W lipcu zabraliśmy was w wyjątkowa podróż postkapitalistycznego miasta Zgorzel, znanego z konwentu Ziemie Jałowe. czas popłynął tu jednak 20 lat do przodu, a samo miasteczko przezywa swój złoty okres.

Prosperity sprawiło, że pojawili się szlachcice, dlatego część graczy zaczynała z lepszej pozycji, część zaczynała jako plebs i pięła się w górę po szczeblach kariery. Bardzo fajnie wyglądały później pasowania na szlachcica tuż przed bitwami za jakieś szczególne dokonania.

-wyjaśnia Bartek „Rae” Rutkowski, organizator konwentu.

Klilkanascie dni później zajęliśmy się tematem kontrowersyjnej kampanii w Sosnowcu „Pies Ci mordę lizał” – to jedno z trzech  haseł, którymi sosnowiecki magistrat postanowił walczyć z psimi odchodami.

Widzimy poprawę, ale od razu przyznajemy też, że liczyliśmy na więcej. Właśnie dlatego występujemy z taką bardzo bezpośrednia kampanią do tej części mieszkańców, która po swoich psach nie sprząta.

- komentuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

W sierpniu przyglądaliśmy się m.in pierwszym treningom MKS-u Będzin oraz informowaliśmy o niezwykłej pasji Sosnowiczanina, który w swoje 40 urodziny wyruszył w kolejną rowerową wyprawę – do Czeczeni.

W swoich podróżach wybieram takie dziwne kraje. Zbytnio nie interesuje mnie cywilzacja, kraje: Hiszpania, Francja. Przepiękne kraje, tylko, że cywilizowane. Ja cywilizację mam w Polsc w Sosnowcu – telewizor LCD na ścianie i tym podobne rzeczy. Chcę zobaczyć jak ludzie żyją w takich krajach, żyją inaczej i ci ludzie w tych krajach są naprawdę mega pozytywnie nastawieni do innego człowieka. Tam nie ma tego biegu za jakimś pieniądzem, za bogactwem, a ja się dobrze czuję w tych klimatach. Druga sprawa – przyroda. To jest kolejna rzecz, która mnie, po kontakcie z człowiekiem, interesuje.

- mówi Waldek Malina, podróżnik.

We wrześniu ze swoją kamerą pojawiliśmy się na koncercie inaugurującym 11. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

W połowie miesiąca wzięliśmy udział w grze terenowej S.T.A.L.K.E.R. Silesia na terenie będzińskiej Kopalni Grodziec.

Odbędzie się tutaj larp, z angielskiego live action role-playing. Jest to gra, w której grupa osób wciela się w pewne postaci całkowicie inne lub bardzo podobne do tego kim są na codzień. Te osoby poniekąd wymyślają te swoje postaci, swoje charaktery. My jako zespół organizatorski piszemy im karty postaci, ale nie zrozumcie tego jako scenariusz, jako kwestie, tylko takie dossier, jako takie curriculum vitae, z którego gracz wyciąga główne kwestie: charakter postaci, motywacje, jej historię, relacje, znajomości, cele, moralność. I na te kilka godzin, dni – zależy od gier – wciela się w tę postać w świecie przez nas przygotowanym. 

- mówi Dominik Kominiak – jeden z organizatorów.

W pażdzierniku Informowaliśmy również o decyzji władz Sławkowa, które przeprowadziły kosztowną inwestycję, dzięki której możliwe będzie monitorowanie czystości wód podziemnych za pomocą specjalnych odwiertów

Najprościej nazwać go można piezometrem, na terenie naszego miasta zostały wykonane trzy takie odwierty na kierunkach napływu wód do ujęcia wód Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Sławkowie. Odwierty po 40 metrów, aż do zbiornika wód podziemnych. Chcemy przy pomocy tych odwiertów na bieżąco monitorować jak zmienia się chemizm wód w zbiorniku wód podziemnych. Niestety zostaliśmy zmuszeni do tego nielegalnym składowiskiem odpadów, które znajduje się w północnej części miasta i z którego to do naszego ujęcia wedle wszelkich prognoz mogą napłynąć duże ilości szkodliwych związków, które mogą się dostać potem do sieci wodociągowej naszego miasta.

- mówi Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podjęliśmy również gorący temat akcyzy, którą rząd chciał nałożyć na płyny do e-papierosy

W kolejnym miesiącu informowaliśmy o scaleniu  całego systemu i przejęcie odpowiedzialności za komunikację publiczną na terenie metropolii przez Zarzad Transportu Metropolitarnego.

Zaprowadzimy pełną jasność, wiedzę kto jest odpowiedzialny za komunikację w metropolii. Będziemy łatwiej mogli uzgadniać taryfy, elastyczniej podchodzić do tych problemów. W tej chwili uzgadnianie między trzema związkami jest niezwykle trudne i wiąże się z długimi godzinami poświęconym tym analizom, dyskusjom.

- mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Pod koniec listopada opowiedzieliśmy Wam o małej Michalince z Dąbrowy Górniczej, która podczas narodzin doznała wylewu. Od tego czasu rodzina dziewczynki walczy o jej sprawność.

Grudzień to już miesiąc w którym poczuliśmy magię świąt. Po raz kolejny uczestniczymy w finale Szlachetnej Paczki, przezywając niezwykły weekend cudów.

To było dla nas niezwykle pracowitym 12 miesięcy, każdego dnia staraliśmy się informować Was o najważniejszych wydarzeniach z naszego regionu. Dziękujemy Wam za kolejny wspólnie spędzony Rok.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress