Zagłębie będzie miało swój regionalny instytut (wideo)

2018-01-23

W Muzeum w Sosnowcu podpisany został list intencyjny w sprawie uruchomienia Instytutu Zagłębiowskiego, którego działalność będzie opierać się na trzech filarach.

Będzie to niewątpliwie nauka, czyli te działania, które służyć będą badaniu przeszłości Zagłębia. Drugi obszar to popularyzacja wiedzy i na tym tle szersza promocja regionu.

- omawia prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębiowskiego.

Instytut swoją działalność ma rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku. Jego powołanie wpisuje się w politykę popularyzowania naszego regionu, którą władze Sosnowca obrały na początku kadencji.

W skład instytutu będą wchodzić naukowcy wywodzący się z uczelni wyższych. W planach jest równie powolnienie Rady Dyrektorów zagłębiowskich muzeów.

Mamy parę pomysłów, które służyłby zintegrowaniu działań całego środowiska zajmującego się przeszłością Zagłębia, także właśnie muzealników zagłębiowskich.

- dodaje dyrektor instytutu.

Instytut będzie zatem ścisłe współpracował z muzeami przy organizowaniu licznych przedsięwzięć i wystaw. Pierwszą z nich jak zapowiada prezydent Sosnowca będzie wystawa poświęcona Edwardowi Gierkowi, pod roboczym tytułem „Między Wschodem a Zachodem”. Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca w Pałacu Schoena w Sosnowcu.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress