Duże zmiany na placu przed dworcem w Sosnowcu

2018-01-09

Plac przed dworcem PKP w centrum Sosnowca czekają spore zmiany. W Urzędzie Miejskim została podpisana umowa pomiędzy miastem a pracownią projektową Amaya Architekci dotycząca przebudowy centrum miasta.

Fot: UM w Sosnowcu

Podpisana umowa to efekt zdobycia pierwszej nagrody przez Amaya Architekci w konkursie zorganizowanym przez władze Sosnowca i Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach. Zakres opracowania konkursu został podzielony na strefy. Umowa dotyczy opracowania kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę dla placu przed Dworcem PKP.

W pierwszej strefie chodzi o przestrzeń pomiędzy dawnym domem handlowym „Sezam” z jednej strony i kościołem kolejowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z drugiej strony, do osi ulicy 3 Maja. Drugim obszarem jest Plac Stulecia, na którym zmieni się zagospodarowanie terenu tak, by nowa przestrzeń miejska była bardziej funkcjonalna i stała się spójnym połączeniem osi pieszej z ulicą Modrzejowską w kierunku dworca kolejowego jako miejskiej dominanty.

 – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. inwestycji.

Jakie zmiany zajdą więc na placu przy dworcu PKP. Jak przekazuje magistrat wykonawcy w ramach projektu muszą uwzględnić przeniesienie pomnika Jana Kiepury z Placu Stulecia, a także zadbać o aranżację całego miejsca. Zanim nastąpi jednak faza ostatecznego projektowania, wykonawca zobowiązany jest do przedstawienia koncepcji pokonkursowej, która będzie podlegać akceptacji.

Na początku wakacji powinniśmy już wiedzieć jak będzie wyglądał plac po przebudowie. Zależy nam na tym, żeby architekci uwzględnili możliwość organizacji różnych imprez, mam na myśli choćby jarmark świąteczny, koncerty czy wystawy. Oczywiście chcemy, żeby była tam również część gastronomiczna.

 – opisuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Za przygotowanie dokumentacji wraz z pozwoleniem na budowę miasto zapłaci 182 tys. zł.

Przystępując do prac projektowych wykonawca zobowiązany jest do wprowadzenia tzw. zaleceń pokonkursowych stowarzyszenia SARP w Katowicach.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress