Miliony dla Sosnowieckich Wodociągów i miasta

2018-01-10

Trzy zadania dotyczące budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Sosnowca uzyskały dofinansowanie w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu – Etap III”. Kwota wsparcia jakie uzyska miasto opiewa na 41,5 mln zł. Pierwsze z zadań już jest realizowane.

Wartość całego projektu, który będzie realizowany przez Sosnowieckie Wodociągi S.A. oraz miasto szacowana jest na 80 mln zł.  Tylko do lipca 2017 r. miasto i wodociągi wydały już 20 mln zł na budowę sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej w Maczkach i części Ostrów Górniczych.

Proszę sobie wyobrazić, że na rurach można znaleźć napisy wykonane cyrylicą. Nie ma co ukrywać, że stan tej sieci jest bardzo zły. W sumie powstanie ok. 11 km kanalizacji sanitarnej w ulicach: Feliks, Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna, Skwerowa, Kadłubka, Maczkowska, Spacerowa oraz blisko 8 km sieci wodociągowej z przyłączami w ulicach Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna, Skwerowa, Kadłubka, Maczkowska, Spacerowa, Wodociągi .

. – wyjaśnia Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów S.A.

Uzupełnieniem tej części inwestycji będzie budowa 2 km kanalizacji deszczowej w ciągu ulic Feliks, Juliuszowska, Boczna, Krakowska, Stacyjna. To świetna informacja dla mieszkańców Maczek bowiem inwestycja oznacza znaczący spadek cen. W tej chwili za metr sześcienny wywożonych ścieków płacą ponad 20 złotych. Po podłączeniu do kanalizacji ceny spadną do ok. 6 złotych.

Kolejne zadania objęte dofinansowaniem dotyczą budowy sieci kanalizacyjnej w rejonie Kazimierza Górniczego.

Chodzi o budowę ok. 3 km sieci kanalizacji sanitarnej w ulicach Broniewskiego, Ogrodowa, Wagowa, Dworcowa.

- wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Ostatnim projektem jest budowa sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie osiedla Bór w ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Orkana, Gajowa, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Junacka, Junacka boczna, Długa-boczna, Biała Przemsza o długości ok. 3,3 km. Ponadto powstanie 2 km sieci kanalizacji deszczowej (ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Junacka boczna, Biała Przemsza). Jednocześnie poza Projektem, który otrzymał dofinansowania będzie realizowana przebudowa sieci wodociągowej na długości blisko  3,7 km (ul. Wasilewskiego, Wasilewskiego boczna, Orkana, Gajowa, Przyjaźni, Sarnia, Szczęsna, Junacka,  Długa-boczna, Biała Przemsza). Warta 14 mln zł umowa powinna zostać podpisana w najbliższych tygodniach.

Realizacja zadań pozwoli na podłączenie 2 454 mieszkańców do sieci kanalizacyjnej oraz osiągnięcie wymagań zawartych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych przez Aglomerację Sosnowiec, tj. skanalizowania Aglomeracji Sosnowiec na poziomie co najmniej 98%.

-przekazuje magistrat.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress