Noworoczny koncert kolęd w „Elektrowni”

2018-01-18

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza 21 stycznia o godz. 18.00  na Noworoczny Koncert Kolęd, który wykona Chór Katedralny „LUTNIA” pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka.

Ruch śpiewaczy w Sosnowcu ma bogatą tradycję. W 1904 r. pierwszy organista parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – Antoni Lewandowski, wraz z budowniczym świątyni ks. Rochem Milbertem, założyli chór, któremu nadali nazwę Lutnia. Antoni Lewandowski był jego pierwszym dyrygentem. Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców. Z biegiem czasu chór uległ przeobrażeniom. Dziś śpiewają w nim kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i dojrzali. Chór przetrwał dwie wojny światowe, system socjalistyczny i jest w coraz lepszej kondycji. Obecnie chór jest 4-głosowy. Od 2009 r. prowadzi go Ryszard Młyńczak.

W swoim repertuarze ma ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego, tj. kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, pieśni maryjne, pieśni eucharystyczne i okolicznościowe. Chór w swoim repertuarze ma też pieśni patriotyczne, śpiewane w czasie uroczystości religijno-patriotycznych. Od ponad 30 lat chórzyści śpiewają ubrani w jednolite, galowe stroje.

Występują nie tylko w swojej parafii, ale bardzo często zapraszani są do wspólnot sąsiednich, aby ubogacać wydarzenia religijne.

Źródło: Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress