Sosnowiecka policja zatrzymała dwie osoby w związku z dewastacją wiat przystankowych (wideo)

2018-01-03

Sosnowiecka policja zatrzymała dwie osoby w związku z dewastacją wiat przystankowych. Do aktów wandalizmu w mieście doszło w okresie świąt. Władze miasta wyznaczyły wówczas nagrodę za pomoc w ujęciu sprawców zniszczeń.

Cała sprawa była mocno dyskutowana w sieci. Wiele osób komentowało pracę policji, straży miejskiej oraz działanie monitoringu. Chcąc wyjasnić sprawę miasto zorganizowało dziś konferencję prasową.

Spotkaliśmy się z wieloma negatywnymi informacjami na Facebooku czy innych miejscach umożliwiających komentowanie rożnych zdarzeń, że to mieszkańcy sosnowca są straszni i myślę, że jest to nie fair wobec mieszkańców naszego miasta komentowanie w takim tonie takich wydarzeń, ponieważ jak się okazało sprawcami były osoby przyjezdne.

- komentował na konferencji Arkadiusz Chęciński prezydent Sosnowca.

W konferencji udział wziął również Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk, który opowiedział o zatrzymaniu sprzedawców zdarzenia. Wandale wpadli w ręce policjantów dzięki informacjom przekazanym od mieszkańców.

Dzięki temu, że prezydent wyznaczył nagrodę mieliśmy od razu przez straż miejską dwa konkretne zgłoszenia gdzie został wskazany niepełny skład tej grupy, został on powierdzony naszymi działaniami operacyjnymi. W dniu 30 grudnia dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych, są to 18-letni mieszkańcy miast ościennego , którzy w przeszłości byli karani jako nieletni.

Sprawcy to mieszkańcy Czeladzi. Obaj młodzi mężczyźni usłyszeli już zarzuty dokonania zniszczenia mienia. Za to przestępstwo może im grozić do 5 lat więzienia. Dane trzeciego z wandali również są znane i trwają czynności zmierzające do jego zatrzymania.

Zarówno komendant policji i jak i prezydent miasta podczas briefingu apelowali do mieszkańców o to, by reagowali, kiedy widzą dokonywanie przestępstwa.

Po publikacji nagrań, padło wiele pytań, a nawet zarzutów dotyczących działania monitoringu miejskiego. Tutaj także następują zmiany. Pod koniec 2014 roku w mieście działało jedynie 18 kamer, a obecnie jest to już 70, a na tym nie koniec.

Całość nowego monitoringu będzie działała najpóźniej pod koniec I kwartału – wgrywany jest nowy system oprogramowania, który będzie sam aktywnie uczestniczył w obserwacji, a strażnicy miejscy odejdą sprzed monitorów i wyjdą na ulicę. Obserwacje przed monitorami będą prowadziły osoby cywilne. Na ulicy Rzeźniczej, gdzie będzie centrum monitoringu, zakończyły się prace remontowe.

– zapewnia prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress