Spektakl na rzecz sosnowieckiego Hospicjum (wideo)

2018-01-18

Szkolna Fundacja Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej i V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej postanowiły wspomóc sosnowieckie Hospicjum. W środę 17 stycznia uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego „Prima Sort” wystawili w sali Muza w Sosnowcu komedię „Mąż zmarł, ale już mu lepiej”.

To była wręcz improwizacja. Jesteśmy dwiema szkołami z Dąbrowy Górniczej i V Liceum Ogólnokształcące w Dąbrowie Górniczej prowadzi szkolne koło teatralne. Jako widzowie oglądający kolejne spektakle pomyślałyśmy z koleżanką, że to jest świetny pomysł, żeby właśnie zagrać dla Hospicjum.

- mówi Agnieszka Matuszek z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej.

Moja córka jest wolontariuszem w Hospicjum. I córka wciągnęła mamę, a mama postanowiła pomóc córce, a przy okazji Hospicjum. I w ten sposób zacieśniliśmy krąg współpracy.

- dodaje Beata Szczypka-Brodzińska z Technicznych Zakładów Naukowych w Dąbrowie Górniczej.

Wystawiana sztuka to dzieło napisane przez dziennikarkę Izabelę Degórską. To historia, w której sprytna żona chce pozbyć się ze świata żywych swojego męża. Okazuje się, że ten, uznany za zmarłego, jednak żyje. W sprawę zostaje wplątany okoliczny grabarz, lekarze, a nawet wścibska reporterka.

Za reżyserię spektaklu odpowiedzialna była opiekun Szkolnego Koła Teatralnego – pani Ewa Pawik z V Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej.

Porusza bardzo życiowe tematy. Myślę, że wiele osób może w tej sztuce po prostu się przejrzeć. Sztuka ta odzwierciedla pewne schematy zachowań, pewne stereotypy myślowe. Mam nadzieję, że będzie zatem niosła bardzo bogaty bagaż dydaktyczny dla naszych widzów.

- mówi Ewa Pawik z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej.

Charytatywnej akcji uczniów i nauczycieli udało się uzyskać również wsparcie wielu instytucji zrzeszających artystów. Pozwoliło to też wykorzystać bogaty repertuar znanych polskich piosenkarzy.

Dostaliśmy zgodę od Agencji Dramatu i Teatru w Warszawie na inscenizację sztuki. Wsparli nas, między innymi, Izabela Degórska, Hanna Banaszak, przedstawiciele Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej oraz członkowie zespołu Elektryczne Gitary, którzy wyrazili zgodę na zasięgnięcie do ich repertuaru.

- informuje Zuzanna Bogudzin ze Szkolnego Koła Teatralnego „Prima Sort” w V LO w Dąbrowie Górniczej.

Spektakl był bezpłatny, jednak wolontariusze zbierali datki do kwestorskich puszek. Cała zebrana suma zostanie przekazana na wyposażenie Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Apostoła.

Hospicjum Sosnowieckie im. św. Tomasza Apostoła można wesprzeć także na nr konta: 30 2490 0005 0000 4530 2242 6524.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress