Współpraca II LO im. E.Plater z Narodowym Centrum Badań Jądrowy

2018-01-31

W środę 24 stycznia mimo bardzo wczesnej pory bo o 5.45 grupa niemal 50 uczniów naszego liceum stawiła się na zbiórkę by pojechać na pierwsze zajęcia do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Zainaugurowaliśmy w ten sposób podjęcie współpracy między NCBJ a naszą szkołą, na mocy podpisanej przez obie instytucje umowy. Jest to ogromne wyróżnienie, gdyż jesteśmy jedyną szkołą w Polsce, która taką współpracę nawiązała i realizuje.

Tuż przed jedenastą dojechaliśmy na miejsce i rozpoczęliśmy zaplanowane na ten dzień zajęcia. Młodzież naszego liceum wysłuchała wykładów o promieniowaniu elektromagnetycznym i promieniotwórczości oraz poznała budowę i działanie jedynego w Polsce reaktora jądrowego ”Maria”.

Jest to reaktor badawczy o mocy wynosi 30 MW. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 r., a uruchomiony został w grudniu 1974.

Jest to reaktor doświadczalno-produkcyjny obecnie przeznaczony do następujących celów:

  • napromieniań materiałów tarczowych do produkcji radioizotopów,
  • badań materiałowych i technologicznych
  • neutronowego domieszkowania materiałów półprzewodnikowych,
  • neutronowej modyfikacji materiałów,
  • badań fizycznych i neutronograficznych,
  • wykorzystania wiązek neutronów dla celów medycznych,
  • celów szkoleniowych w zakresie fizyki i techniki reaktorowej.

Po teoretycznym przygotowaniu zwiedziliśmy halę reaktora a ponieważ w trakcie naszej wizyty pracował, mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć promieniowanie Czerenkowa.
Na pożegnanie otrzymaliśmy w darze od Ministerstw Energii kilkadziesiąt książek, które staną się zalążkiem biblioteki pracowni fizycznej poświęconej energetyce jądrowej i zastosowaniem promieniotwórczości medycynie i przemyśle.

Informację nadesłała Iwona Milcarz z II L.O. im E. Plater w Sosnowcu

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress