Wystawa Macieja Stobierskiego w Sosnowcu

2018-01-17

Od 19 stycznia w Sosnowieckim Centrum Sztuki oglądać będzie można wystawę Macieja Stobierskiego „Tchnienia. Oblicza kościoła św. Jana Chrzciciela w Siewierzu”. Tego samego dnia o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy z oprowadzaniem autorskim.

fot. Maciej Stobierski (źródło: UM w Sosnowcu)

Wystawa fotografii Macieja Stobierskiego poświęcona jest historii i wspomnieniom o kościółku nad Czarną Przemszą w Siewierzu.

Misterium światła, trwanie kamienia, zanikające polichromie, surowa architektura, krajobraz, msze i wierni. Poszukiwanie kontekstu z otoczeniem i historią, styk przeszłości z teraźniejszością. To wszystko jest jak TCHNIENIE – boska energia, ożywiający powiew. Zaklęte w kamieniu, pochwycone w świetle, kiełkujące w krajobrazie.

- opowiada o ekspozycji Maciej Stobierski – autor.

Artysta pochodzi z Sosnowca, gdzie urodził się w 1951 roku. Z zamiłowania podróżnik. Uczestnik wielu wypraw wspinaczkowych, m.in. w Himalajach czy Hindukuszu, a także eksploracyjnych w Amazonii. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prowadził także zajęcia z fotografii  i edycji obrazu na Wydziale Informatyki  Obrazu i Dźwięku w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach oraz kursy i warsztaty fotografii organizowane przez Związek Polskich Artystów Fotografików, czy wykłady dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Twórca  autorskiego zbioru fotografii elementów pejzażu, przyrody, industrii.W latach 2005−2011 współpracował z Akademią Morską w Gdyni, realizując podczas rejsów wielomiesięczne sesje fotograficzne. Jest również wieloletnim współpracownikiem Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Wystawa potrwa do 18 lutego, a oglądać ją można w Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, przy ul. Zamkowej 2 w Sosnowcu.

Autor: Mateusz Pniewski

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress