Zbigniew Zalas – w gronie Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych (wideo)

2018-01-19

Zbigniew Zalas, wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu otrzymał tytuł członka Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych. Organ doradczy Ministerstwa Edukacji Narodowej został powołany do życia 4 stycznia.

Członkami rady jest 42 dyrektorów szkół kształcących w zawodzie, szkół branżowych, szkół technicznych z różnych zawodów. Z naszego województwa zostały powołane trzy osoby, ja też znalazłem się w gronie członków Rady. 

- mówi Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu, członek Rady dyrektorów Szkół Zawodowych.

Zadaniem Rady będzie wspieranie ministerstwa w zakresie wypracowania oraz konsultowania nowych rozwiązań dotyczących systemu szkolnictwa zawodowego w Polsce.

To bardzo fajna inicjatywa Ministerstwa korzystania z wiedzy i doświadczeń dyrektorów szkół zawodowych, którzy kształcą w zawodzie. Zadaniem tej rady ma być opiniowanie rozwiązań systemowych i co jest bardzo ważne proponowanie rozwiązań systemowych.

- wyjawiania członek Rady Dyrektorów.

W najbliższych latach szkolnictwo zawodowe będą czekały spore zmiany. Od bieżącego roku szkoły kształcące w zawodach przemianowane zostały na szkoły branżowe. We wprowadzaniu zmian ma pomóc powołana Rada Dyrektorów. Prace nad zapisami podstawy programowej trwają dzięki inicjatywie Ministerstwa i Ośrodka Rozwoju Edukacji podczas organizowanych spotkań branżowych. W ramach spotkania branżowego organizowanego w Warszawie uczestniczył przedstawiciel firmy Tauron, który mówił o wysokim zapotrzebowaniu na pracowników w branży energetycznej.

To zapotrzebowanie na elektryków, inżynierów elektryków, elektromonterów to akurat w Tauronie. Zapotrzebowanie na inne zawody to kierowca mechanik, transport kolejowy, operatorzy maszyn, programiści, rozwijają się centra logistyczne potrzebni będą więc logistycy. W Technikum 6 w Sosnowcu kształcimy właśnie w zawodach technik elektryk, technik analityk, technik logistyk, technik cyfrowych procesów graficznych.

- dodaje wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

Młodzi ludzie wybierający te kierunki kształcenia w najbliższym czasie będą łakomym kąskiem dla pracodawców, warto zatem wziąć to pod uwagę przy wyborze dalszego kierunku kształcenia.

Autor: Martyna

FacebookTwitterWykopGoogle+

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress